برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • خبرنگار افتخاری کیمیانیوز باشید
  خبرنگار افتخاری کیمیانیوز باشید
 • قابل توجه خوانندگان کیمیانیوز
  قابل توجه خوانندگان کیمیانیوز
 • حامی کیمیانیوز
  حامی کیمیانیوز
 • صلوات
  صلوات
 • KIMIYANEWS
  KIMIYANEWS
 • کیمیا نیوز را در 5 قاره جهان آنلاین ورق می زنند و می خوانند
  کیمیا نیوز را در 5 قاره جهان آنلاین ورق می زنند و می خوانند

تبلیغات هزینه نیست  جای تبلیغات شما در کیمیانیوز خالیست

IMAGE رجا بلیت نمی فروشد
دوشنبه, 28 خرداد 1397
در حالی که از روز گذشته رسما فروش بلیت قطارهای مسافرتی تابستان آغاز شده، بخش قابل... ادامه مطلب...
IMAGE آیا مسکن حباب دارد؟
دوشنبه, 28 خرداد 1397
با توجه به دوره‌های رکود و رونق مسکن در چهار مقطع بعد از انقلاب اسلامی بعضی... ادامه مطلب...
IMAGE علت ترقی سهم خدمات در رشد اقتصادی
دوشنبه, 28 خرداد 1397
یک اقتصاددان با اشاره به سهم بالای بخش خدمات در رشد تولید ناخالص داخلی و رشد... ادامه مطلب...
IMAGE تصمیم رنو اثرات مثبتی دارد/ پژوسیتروئن می‌خواهد در ایران بماند
دوشنبه, 28 خرداد 1397
رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با بیان این‌که موضع اخیر رنو مبنی‌بر باقی ماندن... ادامه مطلب...
IMAGE کمپین کریمی شکست می خورد...
دوشنبه, 28 خرداد 1397
موج گرانی در بازار دارایی‌های مختلف خروش اعتراضی سلبریتی‌ها را در دل شبکه‌های... ادامه مطلب...
IMAGE بلوچ ها...
دوشنبه, 28 خرداد 1397
کدام یک از اقوام ایرانی در گذار تاریخ نه تنها به بیگانگان فرصت گذر از آن سرزمین را... ادامه مطلب...
IMAGE فوایدی باورنکردنی
دوشنبه, 28 خرداد 1397
تردیدی نیست که یکی از بهترین کارهایی که بعد از بیدار شدن از خواب می‌توان انجام داد... ادامه مطلب...
IMAGE واکنش ابتکار به خبر حادثه دختران "ایرانشهر"
دوشنبه, 28 خرداد 1397
معاون رییس جمهور در واکنش به خبر تجاوز در ایرانشهر، گفت: ابزارهای بازدارندگی در... ادامه مطلب...
IMAGE انتشار آیین‌نامه جشنواره موسیقی فجر پس از بازگشت از جام‌جهانی
دوشنبه, 28 خرداد 1397
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد از احتمال انتشار آیین‌نامه جشنواره موسیقی فجر در... ادامه مطلب...
IMAGE پول نداشتیم در جام جهانی روسیه هنرنمایی کنیم
دوشنبه, 28 خرداد 1397
زنان و مردان ایرانی با به تن کردن لباس‌های ایران باستان و پوشش‌های محلی همراه با... ادامه مطلب...
IMAGE رحمانیان: قرار نیست توپ را به زمین هم پرت کنیم!
دوشنبه, 28 خرداد 1397
«ما اصحاب رسانه از خودمان چیزی را تولید نمی‌کنیم. ما در حقیقت توزیع‌کننده آگاهی،... ادامه مطلب...
IMAGE «فقط در فوتبال است که زود به آرزوهامون می‌رسیم»
دوشنبه, 28 خرداد 1397
یک جامعه‌شناس معتقد است: زیستن و رقابت در گروه زندگی است که مردم را شادمانه به... ادامه مطلب...
IMAGE برنامه تیم ملی فوتبال تا بازی مقابل اسپانیا
دوشنبه, 28 خرداد 1397
برنامه تیم ملی فوتبال تا پیش از بازی مقابل اسپانیا مشخص شد. ادامه مطلب...
IMAGE ادامه سریال شگفتی ها/ برزیل هم متوقف شد
دوشنبه, 28 خرداد 1397
دو تیم برزیل و سوئیس در اولین دیدار خودشان در جام جهانی برابر هم به میدان رفتند. ادامه مطلب...
IMAGE انتقاد تند مارادونا از سامپائولی و حمایت از مسی
دوشنبه, 28 خرداد 1397
اسطوره فوتبال آرژانتین به حمایت از لیونل مسی و انتقاد از سرمربی آلبی سلسته پرداخت. ادامه مطلب...
IMAGE ناامیدی کروس بعد از شکست در دیدار نخست
دوشنبه, 28 خرداد 1397
هافبک تیم‌ ‌ملی فوتبال آلمان از شکست در دیدار نخست برابر مکزیک احساس ناراحتی و... ادامه مطلب...

اصلاح قيمت‌هاي انرژي و تخصيص هدفمندي يارانه‌ها

اگر افزايش قيمت انرژي را به عنوان يكي از راهكارهاي به دست آوردن منابع جديد جهت هدفمندي يارانه‌ها يا افزايش منابع در دست دولت محسوب كنيم اين سياست مي‌تواند آثار متفاوتي را از ديدگاه‌هاي مختلف بر وضعيت اقتصادي و حتي اجتماعي و سياسي كشور بر جا گذارد.

 

در اين صورت از منظر توليدكننده هزينه‌هاي انرژي افزايش خواهد يافت كه در صورت عدم حمايت دولتي در بخش توليد در اغلب موارد اين افزايش در هزينه موجب انتقال اين‌بار هزينه‌اي بنگاه به مصرف‌كننده نهايي خواهد شد و درنتيجه موجب افزايش سطح عمومي قيمت‌ها در اين شرايط مي‌شود. همچنين اگر منابع حاصل از افزايش قيمت‌هاي انرژي صرف تامين مالي طرح هدفمندي يارانه‌ها به همين شيوه نادرست فعلي شود موجب افزايش سطح تقاضاي عمومي خواهد شد و اين نيز خود منشايي براي افزايش سطح عمومي قيمت‌ها از جهت ديگر است و در صورت عدم كنترل و سياست‌هاي نادرست به تورم شتابان ختم خواهد شد؛ اما با انجام برخي اقدامات اصلاحي در نظام هدفمندي يارانه‌ها به عنوان‌مثال پرداخت يارانه به گروه‌هاي نيازمند تا حدي مي‌توان از اين تورم شتابان جلوگيري كرد و آثار سوء اين سياست را به حداقل رساند. همان‌طور كه در سال‌هاي اخير شاهد تلاش‌هايي از سوي برخي مسوولان جهت تحقق اين اصلاحات بوديم اما به دليل عدم شفافيت اطلاعات و مخالفت‌ها و كارشكني‌هاي گروه‌هاي ذي‌نفع شاهد عدم موفقيت اين اقدامات نيز از سوي برخي مسوولان بوده‌ايم.

يكي از دلايلي كه موافقان با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مطرح مي‌كنند، كاهش مصرف انرژي در صورت اجراي اين طرح است. با توجه به اينكه تقاضا براي مصرف انرژي يك تقاضاي مشتقه است و همچنين بي‌كشش بودن تقاضاي انرژي، افزايش در قيمت آن تاثير بسزايي در مصرف انرژي نخواهد گذاشت. همچنين از طرفي اگر جهت هدفمندي يارانه‌ها فقط به اين افزايش قيمت جهت تامين مالي به همين شيوه فعلي برود به طرح هدفمندي نمي‌توان اتكا كرد و به منابع ديگري نياز پيدا خواهيم كرد بنابراين اين افزايش قيمت در حامل‌هاي انرژي پاسخگوي تامين مالي اين طرح به‌طور كامل و به شيوه فعلي نخواهد بود و بايد يارانه‌ها به معناي واقعي هدفمند شود، يعني از حالت سرانه به حالت هدفمند و به گروه‌هاي نيازمند و هدف سياست هدفمندي تعلق گيرد؛ اما در حال حاضر با پرداخت يارانه به‌صورت سرانه بهبود توزيع درآمد كه از اهداف اصلي در هدفمندي بود به‌درستي شكل نگرفته است و حتي طبق اظهارنظر برخي كارشناسان اختلاف سطوح درآمدي بين طبقه بالا و پايين درآمدي نيز افزايش‌يافته است. از منظري ديگر افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي موجب سرازير شدن بخش عظيم نقدينگي به سمت خزانه دولت مي‌شود كه در شرايط ساليان اخير احتمال افزايش فساد با افزايش در منابع دولت نيز وجود خواهد داشت و پيش‌شرط اجراي اين سياست وجود نظام دولتي خالي از فساد و كنترل و نظارت همه‌جانبه بر منابع دولت و حاكميت مناسب دولت است كه در اين پارامترها در شرايط كنوني از وضعيت مناسبي برخوردار نيستيم و همچنين با افزايش منابع دولت و حجم نقدينگي در خزانه دولت بنگاه‌ها و سازمان‌هاي غيردولتي نيز بيشتر سعي مي‌كنند كه خود را به دولت نزديك كنند تا از منافع حاصل از رانت‌هاي به وجود آمده ناشي از نزديكي به دولت استفاده و بتوانند از منابع دولتي بيشتر تغذيه كنند. ناسازگاري نظام اقتصادي كشور با آزادسازي قيمت‌هاي انرژي از ديگر مشكلات اجراي اين سياست است، زيرا شرايط نظام اقتصادي در كشور به شيوه آزاد و رقابتي عمل نمي‌كند درنتيجه اين سياست كه شكاف بين قيمت رقابتي و قيمت مصرف‌كننده را از بين مي‌برد كارا عمل نمي‌كند. اين بحث در اين موضوع به وجود مي‌آيد كه آيا مي‌توان قيمت رقابتي را در اين وضعيت اقتصادي به دست آورد؟ زيرا نظام اقتصادي در حال حاضر به شكل رقابتي نيست كه قيمت رقابتي در آن حاصل شود و همچنين معيار تعيين قيمت در اين شرايط قيمت تمام‌شده توليد بايد باشد يا قيمت جهاني؟

برخي نيز قائل به يارانه فراگير قيمتي هستند در شرايطي كه نظام اقتصادي با شكست بازار روبه‌رو است، همچنين در بحث انحصار طبيعي، كالاهاي شايسته (بهداشت، آموزش و...) و پيامدهاي جانبي موجود در توليد بهتر است از يارانه فراگير قيمتي به‌جاي يارانه نقدي استفاده كرد. از ديگر ايراداتي كه به پرداخت نقدي يارانه‌ها وارد مي‌شود عدم تخصيص بهينه درون خانواري است، به دليل اينكه يارانه به خانوار تعلق مي‌گيرد و مصرف درون خانوار از دسترس خارج بوده و ممكن است تخصيص درون خانواري ناكارا باشد و باعث تشديد نابرابري درون‌خانواري شود.

پرداخت نقدي يارانه‌ها از طريق افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي برخلاف برخي توجيهات كه بر اين باورند موجب كاهش هزينه‌هاي دولت مي‌شود لزوما به اين نتيجه ختم نخواهد شد چرا كه درآمدهاي حاصل از اجراي اين طرح توسط دولت مجددا بين خانوارها و واحدهاي توليدي توزيع مي‌شود و همچنين به دليل بعضي ملاحظات سياسي و اقتصادي ميزان پرداخت نقدي يارانه از درآمد حاصل از آن بيشتر مي‌شود همانطوري كه در جريان اجراي اين طرح شاهد اين رخداد بوديم. كاهش هزينه‌هاي دولت از طريق انجام طرح مذكور تنها زماني امكان‌پذير است كه پرداخت‌هاي جبراني انجام نشود يا محدود به گروه‌هاي هدف و نيازمند و اندك باشد. علاوه بر موارد ذكرشده انجام اين طرح نيازمند هزينه‌هاي اداري و اجرايي سازوكار اجراي اين طرح است. از طرفي هزينه‌هاي مازادي را دولت به دليل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به اين دليل كه دولت بزرگ‌ترين مصرف‌كننده انرژي است بايد متحمل شود. همچنين با افزايش سطح عمومي قيمت‌ها، بر هزينه‌هاي جاري و عمراني دولت نيز افزوده خواهد شد. بنابراين مشاهده مي‌كنيم كه اجراي هدفمندي يارانه‌ها از طريق افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي نه‌تنها باعث كاهش در هزينه‌هاي دولت نمي‌شود بلكه مي‌تواند به افزايش در هزينه‌هاي دولت به شيوه‌هاي گوناگون منجر شود. بطوركلي و به عنوان جمع‌بندي بحث، سياست‌هاي مذكور و در شرايط فعلي منجر به عدم كارايي در توليد به دليل افزايش در هزينه‌هاي توليد و افزايش قيمت‌هاي داخلي، كاهش رقابت‌پذيري كالاهاي داخلي در مقايسه با كالاهاي مشابه آن در خارج، كاهش توليد داخلي، افزايش واردات و مصرف كالاهاي خارجي رقيب خواهد شد.

بهبود اجراي اين طرح و سياست اقتصادي نيازمند يك‌سري پيش‌نيازها و ساختارها است. به عنوان نمونه بايد نظارت همه‌جانبه و صحيح و مديريت صحيح بر روند اجراي اين طرح صورت گرفته و ساختار اقتصادي و بازار و هماهنگي آن با مراحل اجراي طرح و اراده جمعي و اعتماد و اطمينان مردم كه لازمه موفقيت و رسيدن به هدف هر سياست اقتصادي است، صورت گيرد، همچنين شفافيت اطلاعات و عدم دخالت گروه‌هاي ذي‌نفع در اجرا و موفق بودن اين طرح كمك خواهد كرد و از پيش‌شرط‌هاي موفقيت در اجراي آن است بنابراين مي‌توان اذعان داشت كه اختلالات نهادي و ساختاري موجود در وضعيت فعلي نظام اقتصادي كشور موجب عدم تحقق نتايج مطلوب در اصلاح قيمت‌هاي انرژي و تخصيص هدفمندي يارانه‌ها خواهد شد.

برچسب ها کیمیانیوز
مهمان کافه خبر کیمیا نیوز دراینستاگرام باشید

یادداشت

اختصاصی

چشم نواز

 • ایران
  ایران
 • ایران
  ایران
 • ایران
  ایران

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی