برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

یکشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • خبرنگار افتخاری کیمیانیوز باشید
  خبرنگار افتخاری کیمیانیوز باشید
 • قابل توجه خوانندگان کیمیانیوز
  قابل توجه خوانندگان کیمیانیوز
 • حامی کیمیانیوز
  حامی کیمیانیوز
 • صلوات
  صلوات
 • KIMIYANEWS
  KIMIYANEWS
 • کیمیا نیوز را در 5 قاره جهان آنلاین ورق می زنند و می خوانند
  کیمیا نیوز را در 5 قاره جهان آنلاین ورق می زنند و می خوانند

تبلیغات هزینه نیست  جای تبلیغات شما در کیمیانیوز خالیست

IMAGE ۳ روز تا پایان مهلت مشمولان سهام عدالت
یکشنبه, 29 مهر 1397
مشمولان سهام عدالت که تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت... ادامه مطلب...
IMAGE کاهش قیمت طلا نسبت به هفته گذشته
یکشنبه, 29 مهر 1397
قیمت طلا نسبت به روزهای گذشته و هفته قبل روند کاهشی داشته است و به گفته رییس... ادامه مطلب...
IMAGE رضا رحمانی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت شد
یکشنبه, 29 مهر 1397
رئیس‌جمهوری در حکمی رضا رحمانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب... ادامه مطلب...
IMAGE سومین تغییر کابینه از درون دولت کلید خورد
یکشنبه, 29 مهر 1397
پس از استیضاح علی ربیعی و مسعود کرباسیان در مجلس، سومین تغییر در دولت دوازدهم از... ادامه مطلب...
IMAGE حضور رانندگان زن در سرویس مدارس نقطه قوت دستورالعمل سرویس مدارس
یکشنبه, 29 مهر 1397
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری گفت: تمامی رانندگانی که زیرمجموعه... ادامه مطلب...
IMAGE مجازات والدین در برابر «محرومیت از تحصیل» و عدم ثبت «گواهی تولد» فرزندان
یکشنبه, 29 مهر 1397
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۱۶ اصل در پیشگیری از اعتیاد داریم... ادامه مطلب...
IMAGE آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین
یکشنبه, 29 مهر 1397
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین در سراسر کشور... ادامه مطلب...
IMAGE فردا سامانه بارشی جدید وارد ایران می‌شود/بارندگی شدید در خوزستان و ۷ استان دیگر
یکشنبه, 29 مهر 1397
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه فردا (۲۹ مهرماه)... ادامه مطلب...
IMAGE روایت عشقی نامتعارف در تلویزیون
یکشنبه, 29 مهر 1397
کارگردان سریال «حوالی‌ پاییز» از تجربه‌ی ساخت اولین سریال برای تلویزیون گفت و... ادامه مطلب...
IMAGE «رضا» نماینده‌ی سینمای ایران در جشنواره بمبئی
یکشنبه, 29 مهر 1397
فیلم سینمایی «رضا» به کارگردانی علیرضا معتمدی در دومین حضور جهانی خود در بخش... ادامه مطلب...
IMAGE سرمایه‌داری و حضور سلبریتی‌ها در ادبیات
یکشنبه, 29 مهر 1397
شهریار وقفی‌پور با بیان این‌که ورود سلبریتی‌ها به ادبیات اشکالی ندارد،... ادامه مطلب...
IMAGE تولیدکنندگان به کارشان ادامه می‌دهند
یکشنبه, 29 مهر 1397
نماینده اتحادیه پوشاک بیان کرد: از طراح‌ها و تولید کنندگان پوشاک تشکر می‌کنم که... ادامه مطلب...
IMAGE تندیس بهترین داور فوتسال لیگ بانوان
یکشنبه, 29 مهر 1397
گلاره ناظمی اولین داور زن ایرانی است که موفق شد فینال فوتسال المپیک جوانان را در... ادامه مطلب...
IMAGE محمد تقوی: تراکتورسازی در مسیر درستی قرار دارد/ استوکس به لحاظ بدنی آماده نبود
یکشنبه, 29 مهر 1397
سرمربی تراکتورسازی علی‌رغم شکست تیمش مقابل صنعت نفت آبادان می‌گوید این تیم در... ادامه مطلب...
IMAGE تساوی اتلتیکومادرید به لطف درخشش اوبلاک
یکشنبه, 29 مهر 1397
اتلتیکومادرید با درخشش دروازه بان خود در درون دروازه توانست برابر ویارئال یک... ادامه مطلب...
IMAGE ادامه تعقیب و گریز لیورپول و سیتی در صدر جدول
یکشنبه, 29 مهر 1397
لیورپول با برتری مقابل هادرزفیلد هم امتیاز با منچسترسیتی در صدر جدول لیگ برتر... ادامه مطلب...

اصلاح قيمت‌هاي انرژي و تخصيص هدفمندي يارانه‌ها

اگر افزايش قيمت انرژي را به عنوان يكي از راهكارهاي به دست آوردن منابع جديد جهت هدفمندي يارانه‌ها يا افزايش منابع در دست دولت محسوب كنيم اين سياست مي‌تواند آثار متفاوتي را از ديدگاه‌هاي مختلف بر وضعيت اقتصادي و حتي اجتماعي و سياسي كشور بر جا گذارد.

 

در اين صورت از منظر توليدكننده هزينه‌هاي انرژي افزايش خواهد يافت كه در صورت عدم حمايت دولتي در بخش توليد در اغلب موارد اين افزايش در هزينه موجب انتقال اين‌بار هزينه‌اي بنگاه به مصرف‌كننده نهايي خواهد شد و درنتيجه موجب افزايش سطح عمومي قيمت‌ها در اين شرايط مي‌شود. همچنين اگر منابع حاصل از افزايش قيمت‌هاي انرژي صرف تامين مالي طرح هدفمندي يارانه‌ها به همين شيوه نادرست فعلي شود موجب افزايش سطح تقاضاي عمومي خواهد شد و اين نيز خود منشايي براي افزايش سطح عمومي قيمت‌ها از جهت ديگر است و در صورت عدم كنترل و سياست‌هاي نادرست به تورم شتابان ختم خواهد شد؛ اما با انجام برخي اقدامات اصلاحي در نظام هدفمندي يارانه‌ها به عنوان‌مثال پرداخت يارانه به گروه‌هاي نيازمند تا حدي مي‌توان از اين تورم شتابان جلوگيري كرد و آثار سوء اين سياست را به حداقل رساند. همان‌طور كه در سال‌هاي اخير شاهد تلاش‌هايي از سوي برخي مسوولان جهت تحقق اين اصلاحات بوديم اما به دليل عدم شفافيت اطلاعات و مخالفت‌ها و كارشكني‌هاي گروه‌هاي ذي‌نفع شاهد عدم موفقيت اين اقدامات نيز از سوي برخي مسوولان بوده‌ايم.

يكي از دلايلي كه موافقان با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مطرح مي‌كنند، كاهش مصرف انرژي در صورت اجراي اين طرح است. با توجه به اينكه تقاضا براي مصرف انرژي يك تقاضاي مشتقه است و همچنين بي‌كشش بودن تقاضاي انرژي، افزايش در قيمت آن تاثير بسزايي در مصرف انرژي نخواهد گذاشت. همچنين از طرفي اگر جهت هدفمندي يارانه‌ها فقط به اين افزايش قيمت جهت تامين مالي به همين شيوه فعلي برود به طرح هدفمندي نمي‌توان اتكا كرد و به منابع ديگري نياز پيدا خواهيم كرد بنابراين اين افزايش قيمت در حامل‌هاي انرژي پاسخگوي تامين مالي اين طرح به‌طور كامل و به شيوه فعلي نخواهد بود و بايد يارانه‌ها به معناي واقعي هدفمند شود، يعني از حالت سرانه به حالت هدفمند و به گروه‌هاي نيازمند و هدف سياست هدفمندي تعلق گيرد؛ اما در حال حاضر با پرداخت يارانه به‌صورت سرانه بهبود توزيع درآمد كه از اهداف اصلي در هدفمندي بود به‌درستي شكل نگرفته است و حتي طبق اظهارنظر برخي كارشناسان اختلاف سطوح درآمدي بين طبقه بالا و پايين درآمدي نيز افزايش‌يافته است. از منظري ديگر افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي موجب سرازير شدن بخش عظيم نقدينگي به سمت خزانه دولت مي‌شود كه در شرايط ساليان اخير احتمال افزايش فساد با افزايش در منابع دولت نيز وجود خواهد داشت و پيش‌شرط اجراي اين سياست وجود نظام دولتي خالي از فساد و كنترل و نظارت همه‌جانبه بر منابع دولت و حاكميت مناسب دولت است كه در اين پارامترها در شرايط كنوني از وضعيت مناسبي برخوردار نيستيم و همچنين با افزايش منابع دولت و حجم نقدينگي در خزانه دولت بنگاه‌ها و سازمان‌هاي غيردولتي نيز بيشتر سعي مي‌كنند كه خود را به دولت نزديك كنند تا از منافع حاصل از رانت‌هاي به وجود آمده ناشي از نزديكي به دولت استفاده و بتوانند از منابع دولتي بيشتر تغذيه كنند. ناسازگاري نظام اقتصادي كشور با آزادسازي قيمت‌هاي انرژي از ديگر مشكلات اجراي اين سياست است، زيرا شرايط نظام اقتصادي در كشور به شيوه آزاد و رقابتي عمل نمي‌كند درنتيجه اين سياست كه شكاف بين قيمت رقابتي و قيمت مصرف‌كننده را از بين مي‌برد كارا عمل نمي‌كند. اين بحث در اين موضوع به وجود مي‌آيد كه آيا مي‌توان قيمت رقابتي را در اين وضعيت اقتصادي به دست آورد؟ زيرا نظام اقتصادي در حال حاضر به شكل رقابتي نيست كه قيمت رقابتي در آن حاصل شود و همچنين معيار تعيين قيمت در اين شرايط قيمت تمام‌شده توليد بايد باشد يا قيمت جهاني؟

برخي نيز قائل به يارانه فراگير قيمتي هستند در شرايطي كه نظام اقتصادي با شكست بازار روبه‌رو است، همچنين در بحث انحصار طبيعي، كالاهاي شايسته (بهداشت، آموزش و...) و پيامدهاي جانبي موجود در توليد بهتر است از يارانه فراگير قيمتي به‌جاي يارانه نقدي استفاده كرد. از ديگر ايراداتي كه به پرداخت نقدي يارانه‌ها وارد مي‌شود عدم تخصيص بهينه درون خانواري است، به دليل اينكه يارانه به خانوار تعلق مي‌گيرد و مصرف درون خانوار از دسترس خارج بوده و ممكن است تخصيص درون خانواري ناكارا باشد و باعث تشديد نابرابري درون‌خانواري شود.

پرداخت نقدي يارانه‌ها از طريق افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي برخلاف برخي توجيهات كه بر اين باورند موجب كاهش هزينه‌هاي دولت مي‌شود لزوما به اين نتيجه ختم نخواهد شد چرا كه درآمدهاي حاصل از اجراي اين طرح توسط دولت مجددا بين خانوارها و واحدهاي توليدي توزيع مي‌شود و همچنين به دليل بعضي ملاحظات سياسي و اقتصادي ميزان پرداخت نقدي يارانه از درآمد حاصل از آن بيشتر مي‌شود همانطوري كه در جريان اجراي اين طرح شاهد اين رخداد بوديم. كاهش هزينه‌هاي دولت از طريق انجام طرح مذكور تنها زماني امكان‌پذير است كه پرداخت‌هاي جبراني انجام نشود يا محدود به گروه‌هاي هدف و نيازمند و اندك باشد. علاوه بر موارد ذكرشده انجام اين طرح نيازمند هزينه‌هاي اداري و اجرايي سازوكار اجراي اين طرح است. از طرفي هزينه‌هاي مازادي را دولت به دليل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به اين دليل كه دولت بزرگ‌ترين مصرف‌كننده انرژي است بايد متحمل شود. همچنين با افزايش سطح عمومي قيمت‌ها، بر هزينه‌هاي جاري و عمراني دولت نيز افزوده خواهد شد. بنابراين مشاهده مي‌كنيم كه اجراي هدفمندي يارانه‌ها از طريق افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي نه‌تنها باعث كاهش در هزينه‌هاي دولت نمي‌شود بلكه مي‌تواند به افزايش در هزينه‌هاي دولت به شيوه‌هاي گوناگون منجر شود. بطوركلي و به عنوان جمع‌بندي بحث، سياست‌هاي مذكور و در شرايط فعلي منجر به عدم كارايي در توليد به دليل افزايش در هزينه‌هاي توليد و افزايش قيمت‌هاي داخلي، كاهش رقابت‌پذيري كالاهاي داخلي در مقايسه با كالاهاي مشابه آن در خارج، كاهش توليد داخلي، افزايش واردات و مصرف كالاهاي خارجي رقيب خواهد شد.

بهبود اجراي اين طرح و سياست اقتصادي نيازمند يك‌سري پيش‌نيازها و ساختارها است. به عنوان نمونه بايد نظارت همه‌جانبه و صحيح و مديريت صحيح بر روند اجراي اين طرح صورت گرفته و ساختار اقتصادي و بازار و هماهنگي آن با مراحل اجراي طرح و اراده جمعي و اعتماد و اطمينان مردم كه لازمه موفقيت و رسيدن به هدف هر سياست اقتصادي است، صورت گيرد، همچنين شفافيت اطلاعات و عدم دخالت گروه‌هاي ذي‌نفع در اجرا و موفق بودن اين طرح كمك خواهد كرد و از پيش‌شرط‌هاي موفقيت در اجراي آن است بنابراين مي‌توان اذعان داشت كه اختلالات نهادي و ساختاري موجود در وضعيت فعلي نظام اقتصادي كشور موجب عدم تحقق نتايج مطلوب در اصلاح قيمت‌هاي انرژي و تخصيص هدفمندي يارانه‌ها خواهد شد.

برچسب ها کیمیانیوز
مهمان کافه خبر کیمیا نیوز دراینستاگرام باشید

یادداشت

اختصاصی

چشم نواز

 • ایران
  ایران
 • ایران
  ایران
 • ایران
  ایران

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی