برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
  • خبرنگار افتخاری کیمیانیوز باشید
    خبرنگار افتخاری کیمیانیوز باشید
  • قابل توجه خوانندگان کیمیانیوز
    قابل توجه خوانندگان کیمیانیوز
  • حامی کیمیانیوز
    حامی کیمیانیوز
  • صلوات
    صلوات
  • KIMIYANEWS
    KIMIYANEWS
  • کیمیا نیوز را در 5 قاره جهان آنلاین ورق می زنند و می خوانند
    کیمیا نیوز را در 5 قاره جهان آنلاین ورق می زنند و می خوانند

تبلیغات هزینه نیست  جای تبلیغات شما در کیمیانیوز خالیست

IMAGE هیچ سرور ایرانی در اختیار تلگرام نیست/هشدار درباره نصب نسخه‌های تاییدنشده تلگرام
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به انتشار برخی اخبار نادرست درباره... ادامه مطلب...
IMAGE مذاکره با تلگرام مخفیانه نبود/ رفع فیلتر توییتر در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح شود
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مذاکره دولت ایران با تلگرام... ادامه مطلب...
IMAGE بازگشت صرافی‌ها به معاملات ارزی
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
با اعمال تغییراتی در برخی موارد بخشنامه ارزی بانک مرکزی امکان خرید ارز از... ادامه مطلب...
IMAGE الزام دلاری برای فرش و زعفران!
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
دستورالعمل ارزی دوم اردیبهشت‌ امسال از سوی معاون اول رییس جمهور تحت یک ابلاغیه... ادامه مطلب...
IMAGE تغییر طرح روی جلد دفترچه‌های تامین اجتماعی
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
طرح روی جلد دفترچه‌های درمان تامین اجتماعی تغییر کرده و چند ماهی است بیمه شدگان... ادامه مطلب...
IMAGE اتمام بررسی طرح ترافیک خبرنگاران /انتشار لیست سهمیه بگیران در هفته آتی
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
مشاور فرهنگی معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از اتمام پروسه بررسی طرح... ادامه مطلب...
IMAGE "تبدیل مدارس متروکه به دهسرا" به کجا رسید؟
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
 طرح "تبدیل مدارس متروکه به دهسرا" در روستاها که حدود یک‌ماه پیش از سوی وزارت کشور... ادامه مطلب...
IMAGE ورود ۹۳۵۰ معلم جدید به مدارس از اول مهر/ رایزنی برای دریافت ۲۵ هزار مجوز استخدامی دیگر
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه ۱۷ هزار ردیف برای جذب نیرو در قالب آزمون... ادامه مطلب...
IMAGE جایزه بوکر بین‌الملل به نویسنده لهستانی رسید
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
«اُلگا توکارزوک» نویسنده لهستان موفق به کسب جایزه ادبی بوکر بین‌الملل در سال... ادامه مطلب...
IMAGE داستان موزه نخستین زن تاریخ نقاشی ایران
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
«امیدوارم بتوانم با دست‌های خودم، تابلوهایم را در موزه‌ام نصب کنم. قطعا زنان... ادامه مطلب...
IMAGE ما مثل تیم بارسلونا هستیم!
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
«ماه عسل» به صفحه حوادث روزنامه‌ها مانند است. این برنامه سال‌هاست که قصه‌... ادامه مطلب...
IMAGE به چه استنادی می‌گویند ۳۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده؟
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
معاون گردشگری در نقد آمارهایی که از خروج ارزِ همراه مسافر داده می‌شود، گفت: به چه... ادامه مطلب...
IMAGE رفتگری که در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه قضاوت می‌کند
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
گابریل ویکتوریا که به عنوان کمک داور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حضور خواهد داشت یک... ادامه مطلب...
IMAGE نام مسی در قله اورست + عکس
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
دان ژنگ لوبو پس از فتح قله "اورست" پیراهن لیونل مسی را به نمایش گذاشت. ادامه مطلب...
IMAGE روسیه در انتظار درآمد میلیاردی از مسابقات جام جهانی فوتبال
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
مرکز آمار روسیه پیش بینی کرده است بیش از ۱.۵ میلیون نفر از هواداران فوتبال از سراسر... ادامه مطلب...
IMAGE امیرآبادی: السد از استقلال می‌ترسد/ دوست دارم نیمه‌نهایی داربی ایرانی‌ها باشد
چهارشنبه, 02 خرداد 1397
پیشکسوت باشگاه استقلال می‌گوید دوست دارد داربی پایتخت این بار در نیمه نهایی لیگ... ادامه مطلب...

کمیته حفاظت از میراث فرهنگی کدام بافت تاریخی را نجات می‌دهد؟

بافت تاریخی شیراز

نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی مدعی لزوم حفاظت از شهر تاریخی شیراز هستند و معتقدند که با هر سلیقه‌ای نباید بخشی از بافت تخریب و چیزی جای آن ساخته شود، بنابراین کمیته‌ی حفاظت از میراث فرهنگی شامل دستگاه‌های مختلف دولتی و امنیتی وضعیت بافت تاریخی شیراز را در دستور کار خود قرار داده است.

 

 

به گزارش کیمیانیوز، کمیته "حفاظت از میراث فرهنگی" یک شنبه گذشته ۲۶ فروردین با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، وزارت راه و شهرسازی، سازمان اوقاف و امورخیریه، مرکز حقوقی ریاست جمهوری، اداره‌کل اموال حقوقی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در معاونت میراث‌فرهنگی سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد تا وضعیت بافت‌های تاریخی بررسی شوند.

کمیته‌ای که در نخستین جلسه‌ی آن بافت تاریخی شیراز و محوطه باستانی «هگمتانه» در دستور کار قرار گرفتند تا مداخلات انجام شده در این دوبافت تاریخی به خصوص تخریب چندین خانه تاریخی و ارزشمند در محله اسکندریه شیراز و آسفالت بخشی از محوطه‌ی تاریخی هگمتانه به تفکیک توسط نمایندگان دستگاه‌های مرتبط بررسی شود.

حتی در پایان جلسه نیز علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور ایجاد کمیته‌ای جداگانه با هدف حضور در بافت تاریخی شیراز برای تهیه گزارش دقیق از وضعیت این بافت تاریخ را تصویب کرد تا کمیته‌ای چند نفره در روزهای بعد به این بافت تاریخی بروند و وضعیت را مورد بررسی قرار دهند.

از سوی دیگر در نامه‌ای جداگانه از سوی محمدرضا امیرحسن‌خانی، نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ به تولیت آستان "احمد بن موسی کاظم شاهچراغ" اعلام شد؛ «با توجه به طرح و بررسی پرونده شکایت شهروندان و تشکل‌های مردم نهاد شیراز نسبت به تخریب خانه‌های میراثی از جمله خانه‌های تاریخی "سلیمی" و "منتصری" در طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع)، نماینده مطلع آن آستان به همراه مجری طرح توسعه حرم مطهر در جلسه کمیسیون اصل نود که قرار بود ۲۸ فروردین در کمیسیون برگزار شود، حضور داشته باشند.»

با پایان این جلسه‌ها؛ محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اما در مورد برگزاری این جلسه توضیح می‌دهد.

او با بیان این‌که "کمیته حفاظت از میراث‌فرهنگی" زیر نظر شورای امنیت کشور است، می‌گوید: این کمیته آئین نامه‌ی حفاظت از بافت‌های تاریخی را تصویب کرد، آئین‌نامه‌ای که دائمی است و براساس آن باید بیش از گذشته بافت‌های تاریخی را اثبات کنیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که بر اساس آئین‌نامه‌ی به تصویب رسیده، باید حداقل هر سه ماه یک‌بار به‌طور منظم جلسه‌های کمیته تشکیل و گزارش‌ها فرستاده شوند، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر دستگاه‌هایی مانند وزارت اطلاعات، وزارت کشور، قوه قضائیه و میراث فرهنگی در کارگروهِ ایجاد دارند، که آن‌ها قرار است به نمایندگی از همه‌ی دستگاه‌ها وضعیت بافت‌های تاریخی را از نزدیک بررسی کنند، چون این وضعیت باید در مرحله‌ی نخست به‌صورت میدانی بررسی شود، هر چه که اکنون از آن‌ها بگوئیم  فایده‌ای ندارد، نمی‌توانیم این اتفاقات را فقط به‌طور دائم گزارش داده و اطلاعات منتقل کنیم.

او اضافه می‌کند: به عنوان مثال اگر جائی در منطقه مرکزی شیراز فنس گذاشته‌اند و نیروهایی هستند که اجازه‌ی ورود افراد به داخل فنس را نمی‌دهند، همه باید در جریان باشند. بنابراین بهترین راه‌حل با توجه به پشتیبانی همه‌ی نهادها برای حفاظت از میراث فرهنگی ایجاد چنین شرایطی برای این است که  داشتند که این جای امیدواری زیادی دارد، پس قرار شد در چند روز آینده به اتفاق وضصعیت را ببینند تا به دستگاه‌های خود نیز ان‌ها گزارش دهند

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه می‌دهد: برخی از دستگاه‌های شرکت کننده در این کمیته نیز شبکه‌هایی دارند که از طریق ان‌ها می‌توان در این زمینه کمک کرد. مانند وزارت کشور که شورای تامین استان‌ها را زیرمجموعه خود دارد و  این شورا همیشه طبق آئین‌نامه‌ی موجود باید کمک ما باشد و مشکلات میراثی را برطرف کند.

او با اشاره به اشکالی که از سوی شورای تامین استان برای محوطه تاریخی هگمتانه رخ داد، می‌گوید: از سوی دیگر گاهی اوقات ممکن است براساس مصوباتی جداگانه، علیه میراث فرهنگی اتفاقی رخ دهد، مانند اتفاقی که در همدان رخ داد، در صورتی که گزینه‌های مختلف دیگری هم بودند که چون میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری در این زمینه به نتیجه کامل رسیده بودند.

طالبیان با اشاره به احتمال وجود برخی موضوعات که باعث دخالت در آیین نامه‌ی کنونی می‌شوند، می‌گوید: خوشبختانه اکنون کمیته یک گزینه‌ی دائمی است و حداقل باید جلسات آن هر سه ماه تشکیل شود، از سوی دیگر باتوجه به حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی در آن و جدیت حضور دیگر دستگاه‌ها دستگاه‌ها، این اتفاق یک ظرفیت بزرگ برای حفاظت از بافت‌های تاریخی است.

او با اشاره به دریافت‌های مختلفی که در برخی‌ها از اقدامات میراثی مانند مرمت، حفاظت و حتی روش برخورد با یک موضوع ممکن است وجود داشته باشد، بیان می‌کند: برخی از روش برخوردها در یک موضوع ممکن است با ایده‌های مختلفی همراه باشد، ایده‌هایی که قطعا هر کدام قابل احترام‌اند.با این وجود تلاش می‌کنیم از هر مسیری در این زمینه کارها انجام شود. ما نیز در موضوعات مختلف از مکاتبه، جلسه، نماینده و رسانه‌ها و از هر نقطه‌ی دیگری قطعا می‌توانیم بهره بگیریم.

وی همچنین به علاقه‌ی نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی برای حفاظت از شهر تاریخی شیراز اشاره می‌کند و می‌گوید: آن‌ها اکنون مدعی لزوم این حفاظت هستند و معتقدند که با هر سلیقه‌ای نباید بخشی از بافت تخریب و چیزی جای آن ساخته شود، ما باید همین مسیر را ادامه دهیم. فکر می‌کنیم بابت هر موضوعی باید نمایندگان دستگاه‌ها واقعیت‌ها را از نزدیک ببینند، معتقدم این کار راه را هموارتر می‌کند.

جدیت مونسان برای پیگیری وضعیت بافت تاریخی شیراز

در جلسه ۲۷ فروردین که با حضور نمایندگان دستگاه‌های شرکت کننده در کمیته حفاظت از میراث فرهنگی تشکیل شد؛ علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث‌فرهنگی کشور به مصوبه پیشگیری از تخریب مواریث تاریخی و فرهنگی کشور اشاره و تأکید کرده بود؛ «با توجه به اتفاقات ناخوشایندی که در بافت تاریخی شیراز رخ داده و همین‌طور مداخلاتی که در محوطه باستانی هگمتانه صورت گرفته پیشگیری از تخریب آثار تاریخی کشور و پیگیری قانونی تاحصول نتیجه امری لازم الاجراست.

تخریب‌هایی که انجام می‌شود تخریب هویت کشور و از بین رفتن ریشه‌های فرهنگی و تاریخی کشور است و اگر دنبال توسعه حرم شاهچراغ هستیم دیگر زمان آن نیست که بافت تاریخی را از بین ببریم، اگر مسیر توسعه پایدار کشور را در نظر داشته باشیم باید به دنبال حفظ خانه‌های تاریخی باشیم و از آن ها به شکل مناسب استفاده و بهره برداری کنیم.

کمیسیون ماده ۵ و مصوبات آن نمی‌تواند تغییرات اساسی در طرح‌های جامع و بالادستی ایجاد کند و نقض آن خلاف قانون است. بنابراین اگر کمیسیون ماده ۵ در استان چنین مصوبهای خلاف قوانین و اسناد بالادستی صادر کند وزارت راه و شهرسازی مکلف است آن را ملغی و موضوع را تاحصول نتیجه پیگیری کند. »

مونسان در ان جلسه آن قدر خود را حدی در پیگیری این اتفاقات نشان می‌دهد که حتی به مکاتبه با دفتر مقام معظم رهبری اشاره می‌کند و می‌گوید: درخواست من از معاونت میراث‌فرهنگی این است که این موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری کند و درصورت عدم نتیجه با دفتر مقام معظم رهبری مکاتبه و گزارش کارگروه ارسال شود. معتقدم رهبری مخالف این موضوع هستند و خواستار حفاظت و صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی کشور هستند.»

در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ بافت تاریخی شیراز به کجا رسید؟

بنابر آن‌چه که یکی از  رسانه‌ها اعلام کرده است، جلسه‌ی کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی، در ۲۸ فروردین و با حضور معاونان و نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی؛ در حالی که تولیت آستان شاهچراغ(ع)، استاندار فارس، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس و شهردار آن شهر را دعوت کرده بود تا پیگیر شکایت جمعی از مردم شیراز از تخریب‌های صورت‌گرفته در بافت تاریخی این شهر باشند، برگزار شد، جلسه‌ای که شهردار شیراز تنها غایب آن بوده است.

«در این جلسه، براساس درخواست نمایندگان کمیسیون اصل۹۰ مجلس و حاضران، بازسازی ۱۲خانه تاریخی در طرح توسعه ۵۷هکتاری بافت تاریخی شیراز در دستور کار قرار گرفته است. اما هیچ‌یک از دستگاه‌های حاضر در جلسه کمیسیون مسئولیت تخریب بافت تاریخی شیراز را برعهده نگرفته‌اند.

از سوی دیگر برای رسیدگی به شکایت مردم از وضعیت امروزی بافت تاریخی شیراز از معاون وزارت راه و شهرسازی، معاون میراث‌فرهنگی، معاون آستان شاهچراغ(ع)، مدیرکل میراث‌فرهنگی فارس و شهردار شیراز دعوت شد تا در مورد تخریب‌ها پاسخگو باشند، اما حاضران دخالت در تخریب خانه‌های تاریخی ثبت ملی شده شیراز را منکر شده‌اند.»

از سوی دیگر به گفته‌ی پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ مجلس، «در تخریب دو خانه تاریخی منتصری و سلیمی که اول اسفندماه سال گذشته و در سالروز وفات حضرت فاطمه زهرا(س) صورت گرفت، مشخصات خودروهایی که اقدام به تخریب خانه‌های تاریخی کردند، وجود دارد و می‌توان با استفاده از این مشخصات به آمران این تخریب‌ها دست یافت. همچنین هیچ‌یک از شکایات سازمان میراث فرهنگی درخصوص تخریب‌های صورت‌گرفته در بافت تاریخی شیراز تاکنون به نتیجه نرسیده است درحالی‌که حتی اگر یکی از شکایت‌ها به نتیجه رسیده بود، شاید چنین اتفاقاتی دیگر تکرار نمی‌شد.

مهمان کافه خبر کیمیا نیوز دراینستاگرام باشید

یادداشت

اختصاصی

چشم نواز

  • ایران
    ایران
  • ایران
    ایران
  • ایران
    ایران

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی