برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

اولین فَرافکن، ابلیس است

اولین فَرافکن، ابلیس است

غلامرضا فدایی

فرافکنی به این معنا است که مشکل را در جای خود نبینی و به دیگری و یا دیگران نسبت دهی.

 

این نسبت دادن تا جایی که به افراد و دیگرانی که دارای اختیار هستند معنادار است ولی وقتی نشد آن را به عوامل طبیعی و سرانجام روزگار نسبت می‌دهند. این فرافکنی هم در زندگی فردی و یا اجتماعی و حکومتی! وجود دارد. اما باید دید که انگیزه این فرافکنی چیست.

علت واقعی این امر به ظن قوی به حب ذات برمی‌گردد. انسان خودش را دوست دارد و م‌ی­خواهد بگوید که هر کاری می­کند درست است. او هم‌چنین می‌­خواهد خود و افکار و اعمال خود را توجیه کند، و اگر مشکلی پیش می‌­آید او تقصیر ندارد. تازه اگر تقصیر به گردن او بیفتد می‌­خواهد برای کاری که کرده پوششی بسازد، یا  می‌­خواهد در جرم خود شریکی داشته باشد تا از شماتت کم‌تری برخوردار باشد و یا دوست دارد تا باز هم به آن اعمال و یا اعمال مشابه دست به زند.

علت دیگر این است که نقش علت و معلولی را قبول دارد ولی  جای آن را نم‌ی­داند و آ ن­را درست نسبت نم‌ی­دهد، زیرا علت درونی است و به خود بر می­‌گردد. علت را باید در خود و تمایلات و تصمیم‌­گیری‌های خود جستجو کرد. چه در فرد و یا جامعه، خودبینی و خودخواهی و خوددوستی اصل علت‌هاست. به قول حافظ: تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

جامعه هم چون کل به هم پیوسته است چه بسا تصمیم‌های پدران در زندگی فرزندان تأثیرگذار است. دیگری و دیگران در صورتی مؤثراند که تو خود بخواهی و زمینه را برای نفوذ او فراهم کنی، چه شیطان جنی باشد و یا شیطان‌های انسی.

شیطان اولین فرافکن بود. او به خاطر ذاتیات خود و تصمیم‌­گیری بد اقدام به خودکشی کرد، خودکشی به این معنا که خود را برای همیشه ضایع کرد. عجیب این‌جاست که به جای توبه فرافکنی کرد و آن را بلافاصله به خدا نسبت داد و گفت خدایا حال که تو مرا اغوا کرده‌ای من هم بشر را اغوا می‌کنم (قرآن).

هر چند فرافکنی قوی باشد ولی آخرش افشاگری است. شیطان در آخر کار و در روز قیامت به همه گمراهان می­‌گوید من فقط دعوت کردم شما چرا پذیرفتید. چرا مرا ملامت می­‌کنید. خودتان را سرزنش کنید.

نقطه مقابل فرافکنی و مقصریابی توبه و بازگشت است. اولین نشانه توبه و بازگشت عذرخواهی و اعتراف است. راه‌های بعدی اقدام عملی است. ما در جامعه خود و نیز در زندگی فردی به وفور آن را مشاهده می‌­کنیم. خطا می‌­کنیم و خوب می‌دانیم که مقصر اصلی خود ما هستیم­ اما آن را به دیگران نسبت می‌دهیم و دشمن را مقصر می‌دانیم و اگر نشد می‌گوییم خدا خواست و قضا و قدر بود و ...

حالا در جامعه ما بعضی‌ها یاد گرفته‌اند که عذرخواهی کنند، که خود امر مثبتی است، اما نیاز به اقدام عملی دارد،  و چه بسا متخلف باید استعفا  دهد، هم‌چنان‌ که در دیگر کشورها انجام می‌­دهند. البته نه برای مقامی بالاتر و یا گرفتن ژست بیشتر.

 و چه بسا باید خسارت بپردازند و دستگاه مناسب قضایی باید این امور را پی‌گیری کند منوط بر این‌که دولتی­‌ها هم هم‌کاری کنند. البته قوه قضایی زمانی می­‌تواند چنین اقداماتی را انجام دهد که خود منزه باشد و از لغزش‌ها مصون.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی