برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸

دولت درحال مذاکره است، ادبیات چاله‌میدانی ممنوع!

 

ترامپ در همان ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گفت «به محض ورود به کاخ سفید برجام را پاره می کند». نهایتا هم این اتفاق افتاد و آمریکا از برجام خارج شد. خروج آمریکا از برجام واکنش هایی را در خارج و داخل کشور در پی داشت.

 

رژیم صهیونیستی، کشورهای وابسته مثل عربستان و بحرین اظهار خوشحالی کردند و برخی نیز در داخل کشور مسرور شدند چون خروج آمریکا از برجام را نوعی شکست دولت و دیپلمات های وزارت خارجه تلقی می کردند. برخلاف این عده معتقدم اقدام ترامپ موجب انزوای آمریکا نزد افکارعمومی جهان شد.

کسانی که از اول برجام را مضر به حال نظام می خواندند و با آن مخالفت می کردند، وقتی دیدند، رهبر معظم انقلاب از دیپلمات ها حمایت کردند و فرمودند «مذاکره نتیجه نخواهد داشت اما مذاکره اگر سودی نداشته باشد زیانی هم نخواهد داشت»، تلویحا همراهی نشان دادند و گفتند «برجام خوب است» اما الان مستمسک پیدا کردند تا علیه دولت، دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده شروع به مخالفت کنند و بعضی مسائل را بگویند که جز برهم زدن وحدت و از بین بردن انسجام ملی اثر دیگری ندارد.

کسانی که امروز علیه دولت صحبت می کنند واقعا بگویند «باید چه کار می شد تا دنیا به بدعهدی و پیمان شکنی آمریکا و بی اعتباری امضای مقامات کاخ سفید پی ببرد؟». دیگر هیچ کشوری در دنیا به امضای آمریکا در پیمان های بین المللی اعتماد نمی کند. حتی درصد بالایی از مردم امریکا این تصمیم ترامپ را تقبیح می‌کنند چون به اعتبار کشورشان لطمه خورده است.

حتی کشورهای اروپایی که می دانند منفعتشان در همراهی با آمریکاست، بعد از صحبت های ترامپ خیلی صریح و آشکار علیه او موضع گرفتند. حالا شاید در ادامه نتوانند مقاومت کنند و به نوعی همان راه ترامپ را بروند اما آنها نیز از این به بعد با دید بی اعتمادی به آمریکا نگاه می کنند. در مقابل جهانیان متوجه شدند ایران پای هر معاهده ای را امضا کند تا آخر پای امضای خود می ایستد و به آن معاهده متعهد خواهد بود.

با این اوصاف باید گفت اقدامی که برخی مخالفان دولت در پیش گرفتند و خروج آمریکا از برجام را بهانه هجمه به دولت قرار دادند، کار خردمندانه ای نیست. امروز فضای کشور وحدت و انسجام ملت را اقتضا می کند. راهپیمایی عظیم بعد از نمازجمعه نشان داد که مردم درمقابله با ترامپ همنوا هستند، ما به این همنوایی ها نیاز داریم. پس مردم، مسئولان و خطبای جمعه و جماعات در این مسیر گام بردارند که بیش از پیش در مقابل دشمن خارجی متحد و منسجم شویم.

حتی اگر اروپایی ها تضمین ندهند، راه روشن است سناریوهای مختلفی تنظیم شده که با هدایت رهبر معظم انقلاب پیش خواهیم رفت. دولت هم زحمت کشید من از دولت و ظریف تشکر می کنم.

بعد از توافق هسته ای، کسی در مجلس خطاب به رئیس سازمان انرژی اتمی گفت «من روی تو سیمان می ریزم». از این نوع ادبیات چاله میدانی باید دوری کرد. کسانی که هنوز در آن مشی هستند جز آنکه منفور مردم شوند، چیزی نصیب شان نمی شود. چنین افرادی فقط با رفتارهای غیرمتعارف خود فقط به ضرر کشور و منافع ملی کار می کنند بنابراین از این هنجارشکنی ها دست بردارند و اجازه دهند رهبر معظم انقلاب به بهترین شکل امور را هدایت می کند.

دیپلمات های کشور چند هفته ای فرصت مذاکره دارند، ملت از مذاکره ضرر نمی کند، اگر اروپایی ها تضمین دادند و بر تعهد خود در اجرای برجام ماندند که ادامه می دهیم اگر نماندند سناریوهای دیگر با هدایت رهبری به اجرا در خواهد آمد.

* دبیرکل حزب ایران زمین

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی