برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

به امید آن روز!

با برقرارشدن دوباره تحریم‌ها علیه ایران، کشورهای حاضر در اوپک در یک تصمیم‌گیری دوجانبه قرار گرفته‌اند که یا باید به تعهدات اوپک پایبند باشند یا به منافع داخلی خود.

مانند مریضی که خوب نشده، دوباره مریض می‌شود، نفت در ایران فعلا همین شرایط را دارد. می‌توان تحریم دوباره ایران را فرصتی برای افزایش تولید کشورهای تولیدکننده نفت در نظر گرفت که با این افزایش بتوانند هم جای پای محکمی برای خود در بازار دست‌وپا کنند یا از آشفته‌بازار ایجادشده درآمدی نصیب کشور خود کنند که در هر دو حالت سازمان اوپک کارایی خود را از دست خواهد داد، چون کشورهای پایه‌گذار این سازمان؛ یعنی ایران و ونزوئلا تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند و بقیه کشورها تهدید آمریکا را فرصتی برای خود تلقی می‌کنند.
با وجودی‌ که در چند سال اخیر مشارکت روسیه در موفقیت توافق کاهش تولید کلیدی بوده و کمک کرده که ریزش سه‌ساله قیمت‌ها متوقف شود، اما روسیه حدود 11.3 میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید دارد که از این میزان ۴۰۸‌ هزار بشکه در روز غیرفعال شده است و طبق آمار آژانس بین‌المللی انرژی، عربستان 2.12‌ میلیون بشکه در روز ظرفیت شناور دارد که طبق گفته وزیر انرژی روسیه، مسکو خواهان آن است که اوپک و متحدانش اجازه دهند 1.5‌میلیون بشکه در روز به بازار بازگردد که دلیل این امر را متعادل‌شدن قیمت‌ها اعلام کرده است. با وجود اینکه خبر بررسی افزایش تولید نفت مدتی است در رسانه‌ها منتشر شده، اما بازار واکنش کاملا آرامی داشته و قیمت‌ها در محدوده ۷۴ تا ۷۵ دلار آمریکا مانده است.
باید دقت داشت تا زمانی که کشورمان در قیمت‌گذاری نفت تأثیرگذار نیست و توان تغییر در موازنه انرژی را ندارد، همچنان باید منتظر تحریم و افزایش و کاهش قیمت انرژی باشیم.
با وجود آسیب‌هایی که از سمت تحریم به کشور وارد می‌شود، می‌توان نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرده و سرمایه‌گذاری و توان داخلی و خارجی را در آن زمینه افزایش داد که نفت و تولیدات وابسته به آن از یک تهدید همیشگی به یک فرصت تبدیل شود. به امید آن روز!

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی