برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷

با این هزینه چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

هر روز صبح که از خانه بیرون می‌آیید، حتما با چندین تراکت تبلیغاتی که یا از سر‌و‌روی درِ منزلتان آویزان شده یا در کف حیاط و پارکینگ باد می‌خورد، مواجه شده‌اید؛ این تراکت‌ها که از کاغذهای تحریر عادی تا کاغذهای گلاسه مرغوب تهیه شده‌اند، معمولا با چسب به درِ منازل چسبیده‌اند یا از سر بی‌حوصلگی پخش‌کنندگان، به ‌صورت چند‌ برگی به درون حیاط یا پارکینگ پرتاب شده‌اند.

 

جالب آنکه این تراکت‌ها عمر بالایی هم ندارند و معمولا پس از اولین نگاه به زباله‌دان‌ها پاس داده می‌شوند. گاهی وضعیت پخش تراکت‌ها در سطح شهر طوری است که آدم فکر می‌کند در حلقه این کاغذها گرفتار شده. در كيسه‌اي که از فروشگاه خرید می‌کنی، در زمان برگزاری نمایشگاه‌، در هنگام پیاده‌روی در مراکز شهر، زیر برف‌پاک‌کن خودرویی که در گوشه‌ای پارک کرده‌ای و...؛ بالاخره هر‌جایی که فکر کنید، با تعداد زیادی از این تراکت‌ها برخورد می‌کنیم. چندوقتی است که با دیدن این منظره سؤال مهمی به ذهنم می‌رسد: هزینه این کار تبلیغاتی چقدر است؟
برای انجام این محاسبه ابتدا باید سراغ تعداد منازل شهر تهران برویم. بنا بر اطلاعات منتشرشده از آخرین سر‌شماری سال ٩٥، سه‌میلیون‌و ٣٠٠ خانه در شهر تهران وجود دارد. اگر فرض کنیم هر روز صبح فقط سه تراکت در هریک از این منازل پخش شود، به عدد حیرت‌انگیز ٩میلیون‌و ٩٠٠ تراکت می‌رسیم! البته همه کسانی که در شهر تهران یا سایر کلان‌شهرها سکونت دارند، می‌دانند این محاسبه در حداقل‌ترین شکل موجود قرار گرفته، و‌گر‌نه بعضی از روزها دیدن بیش از ١٠ تا ٢٠ تراکت مختلف امری طبیعی است. برای راحتی بیشتر در محاسبه، ما مبنای خود را سه تراکت تبلیغاتی در نظر می‌گیریم. اگر این عدد را به تعداد خانه‌های شهر ضرب کنیم، به رقم ١٠ میلیون برگ تراکت خواهیم رسید. به ‌عبارت بهتر، هر روز در کلان‌شهری مانند تهران چیزی بالغ بر ١٠ میلیون برگ از انواع تراکت تبلیغاتی پخش می‌شود. حال باید دید هزینه چاپ این ١٠‌ میلیون برگ تراکت چقدر است؟ در تماس با چند دفتر تبلیغاتی، جدول چاپ این تراکت‌ها با کاغذ گلاسه و چاپ دو‌رو به شرح زیر اعلام شد.
البته این اعداد با تغییر نرخ دلار و به تبع آن نرخ کاغذ، متغیر خواهد بود. با تقسیم بسیار ساده می‌توان به این نتیجه رسید که هر برگ تراکت گلاسه سایز A٥ حدود ٤٥ تومان و سایز A٤ حدود ٩٠ تومان است. کافی است این عدد را در ١٠ میلیون برگ ضرب کنیم.
اگر در شهر تهران فقط و فقط هر روز سه تراکت تبلیغاتی سایز کوچک پخش شود، هزینه کاغذ و چاپ آن معادل ٤٥٠‌  میلیون تومان و در سایز بزرگ معادل ٩٠٠  میلیون تومان است. اگر همین عدد را در بازده یک ماه محاسبه کنیم، به رقمی معادل ١٣‌میلیارد‌و ٥٠٠  هزار تومان برای کاغذ سایز کوچک و ٢٧ میلیارد تومان برای کاغذ سایز بزرگ می‌رسیم. جالب است بدانیم با همین محاسبات، سالانه حدود ٣٢٤ میلیارد تومان هزینه تراکت‌های تبلیغاتی شهر تهران است (البته تراکت سایز A٤).
حال باید دید با این هزینه چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ اگر قیمت هر دفتر مشق معمولی را چهار هزار تومان فرض کنیم، با این رقم می‌توان ٨١ میلیون دفتر مشق تهیه کرد؛ یعنی تقریبا چیزی بیش از تعداد کل جمعیت ایران! و جالب است بدانیم با همین عدد می‌توانیم ٨١ هزار کانکس چهارمیلیون‌تومانی تهیه کنیم.
منابع علمی در حوزه تبلیغات به ما نشان می‌دهند این تراکت‌ها کاربردهای مختلفی دارند؛ اما سخن در اینجاست که آیا راهکارهای بهتر و مدرن‌تری برای تبلیغات وجود ندارد؟ آیا راهکاری را می‌توان فرض کرد که بتوان با استفاده از آن، این کاغذها را نجات داد؟ هر روز چند درخت باید فدای تراکت‌های شهر تهران شود؟ به نظر می‌رسد اگر نوآوری بیشتری به کار گرفته شود، هم کوشش‌های تبلیغاتی اثر‌گذارتر خواهند بود و هم کارهای جدی‌تر و ماندگار‌تری انجام خواهد شد.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی