برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

دوشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۷

ناديده گرفتن اين موارد...

از هنگامي كه شوراي شهر تهران و به تبع آن شهردار تهران تغيير كرد، دو نگاه و رويكرد به نسبت متفاوت درباره چگونگي مواجهه شهردار و شوراي جديد با دوران مديريت آقاي قاليباف مطرح بود.

 

برخي كه به نسبت جوان‌تر بودند، اعتقاد به يك تحول شديد مديريتي داشتند و در كنار آن خواهان بيان حقايق و شايد يك‌سويه‌اي عليه شهردار سابق و دوران مديريت بلندمدت او بودند. در مقابل اكثريت اصلاح‌طلبان ضمن آنكه معتقد به بيان مشكلات و ميراث شهردار سابق بودند، ولي توصيه مي‌كردند كه عدالت و ميانه‌روي نيز رعايت شود و به نكات مثبت آن دوره نيز پرداخته شود. و در انتخاب نيروها تا حد ممكن بر توان داخلي شهرداري تكيه شود، به ويژه در سطوح مديران مياني اين اصل رعايت شود. همچنين در برخورد با برنامه‌هاي شهردار سابق اصل انصاف و اخلاق رعايت شود اين گروه به صراحت نظرات خود را بيان مي‌كردند و در عمل آقاي نجفي شهردار تهران نيز همين خط‌مشي را طي كرد. براي نمونه در مورد انتصابات صريحا موضع‌گيري كرد و خط انصاف و غيرسياسي بودن را اعلام كرد. بلافاصله دستور داد كه يك نظرسنجي معتبر از مردم تهران صورت گيرد تا نگاه آنان را نسبت به شهرداري، مشكلات آن، مسائل شهر و نيز عملكرد شهردار سابق و انتظارات از شهردار فعلي بسنجند و نتايج آن را به صورت شفاف عرضه كرد كه نظرات مردم درباره آقاي قاليباف واقعي و قابل قبول بود. همچنين برخي از برنامه‌هاي آقاي قاليباف را كه به دلايل سياسي انجام شده بود، متوقف نكرد، هرچند مستندات لازم را براي اين كار داشت، ولي اجازه داد كه مطالعه‌اي جدي‌تر صورت گيرد كه نمونه مهم آن خط ٧ متروي تهران است. خطي كه در زمان افتتاح آن، قاطبه نهادهاي بالادستي شهرداري و نيز برخي از اعضاي شوراي شهر نسبت به افتتاح آن معترض بودند و آن را غيرايمن مي‌دانستند. با اين وجود آقاي نجفي پس از بررسي همه‌جانبه و پس از دو ماه اين خط را تعطيل كرد تا خطري متوجه امنيت مسافران نباشد. نمونه ديگر بحث املاك نجومي است كه مديريت جديد خويشتن‌داري كردند و وارد جزييات و تبليغات و افشاگري نشدند، در حالي كه مي‌توانستند چنين كنند...

 هرچند هنوز خبري از دستگاه قضايي در رسيدگي به اين ماجرا نيست. با وجود تمام اينها آقاي قاليباف در يك جلسه عمومي كه هفته گذشته داشتند با ناديده گرفتن اين موارد درباره املاك نجومي گفتند كه: «ابتدا گفته شد ٢٤٠٠ ميليارد فساد مالي صورت گرفته اما امروز بعد از رسيدگي‌ و حسابرسي‌ها در قوه قضاييه و مجلس در آخرين گزارش آمده كه اين رقم كمتر از شش ميليارد تومان است و اين همان جوسازي‌اي است كه نمي‌گذارند كار به درستي پيش برود و همين خطر جدي در انحراف افكار عمومي است... بايد بگويم كه تعطيلي خط هفت مترو نيز كار سياسي است... اكنون نيز من هيچ حرفي نمي‌زنم و فقط يك آدرس مي‌دهم، بهتر است سياسيون تاريخچه سايت‌هاي جريان خود را وقتي كه من در نيروي انتظامي بودم ببينند و يادشان بيايد كه درباره عملكرد من چه مي‌گفتند و بعد كه شرايط براي‌شان سخت آمد چه گفتند.» اين اظهارات موجب مي‌شود كه طرف مقابل هم به سوي رويكرد اول سوق پيدا كند و به طور قطع به نفع آقاي قاليباف نيست. چون خودشان بهتر از هر كسي مي‌دانند كه چه رفتاري در شهرداري شده است. شايد به نفع فضاي سياسي هم نباشد، بنابراين آقاي قاليباف بايد قدري سياست و خويشتنداري از خود نشان دهند و اجازه ندهند كه رويكرد شهرداري موجود نسبت به وي تغيير كند. در مورد توقف خط ٧ مترو شهرداري تهران پس از بررسي مفصل دلايل خاصي را اعلام كرده است. آقاي قاليباف لازم بود به جاي اعلام سياسي بودن اين تصميم آن دلايل را با ارايه مستندات رد مي‌كرد. درباره واگذاري املاك نجومي نيز همان مسووليت ٦ ميلياردي كه گفته‌اند را اگر مي‌پذيرفتند خوب بود، زيرا ديگر مجبور نبودند شعار ٩٦ درصدي و ٤درصدي را بدهند. درباره انتصابات بهتر است مقايسه‌اي ميان نيروهاي صفر كيلومتري كه ايشان در شهرداري آوردند با نيروهايي كه آقاي دكتر نجفي آورده است كنند تا روشن شود كه شهردار فعلي تا چه حد ملتزم به انتصابات غيرسياسي است. همچنين زمان حضور ايشان در نيروي انتظامي سايت‌ها نقش مهمي نداشتند ولي در هر حال اين نشان مي‌دهد كه اصلاح‌طلبان در نقد وي منصفانه برخورد مي‌كنند اگر كار خوبي ديدند حمايت و اگر كار بدي ديدند مخالفت مي‌كنند و بالاخره‌ اي كاش درباره اين خبر كه هفته گذشته منتشر شد نيز اعلام نظر مي‌كردند: «در يك دهه اخير سوله‌هاي مديريت بحران شهر تهران بيشتر از آنكه به مكاني امن براي مواقع بروز بحران براي پايتخت نشينان تبديل شود؛ يا براي ساخت برنامه‌هاي تلويزيوني مانند خندوانه در اختيار دست‌اندركاران رسانه ملي قرار داشت يا تبدل به شهربازي شده بود. آن تعداد سوله‌هاي بحراني كه باقي مانده بود به نفع قشر خاص تبديل به ورزشگاه شده بود مانند سوله بحران منطقه ١٦ واقع در محله باغ آذري.» آيا پس گرفتن سوله‌هاي بحران هم عملي سياسي است؟ آيا حاضريد چند خط توضيح دهيد كه براساس كدام مجوز مي‌توان سوله بحران را براي فيلمبرداري اجاره داد؟ آيا اگر پرسيده شود كه سياست‌هاي رسانه مثلا ملي در برابر شهرداري دوره ايشان را همين بذل و بخشش‌ها تعيين مي‌كرد حرف ناپسندي است؟ از اين موارد خيلي بيش از آنكه تصور كنيد هست. اجازه دهيد قدري آرامش در فضاي شهري ايجاد شود. خلاصه اينكه خط انصاف را تضعيف نكنيم به نفع جامعه و مردم و همه است.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی