برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

آیین نکوداشت محمد بهرامی ـ تصویرگر شاهنامه برگزار شد

بزرگداشت محمد بهرامی

آیین نکوداشت و گشایش نمایشگاه آثار محمد بهرامی، نقاش و از پیشگامان گرافیک نوین روز پنج‌شنبه (۱۸ مرداد ماه) برگزار شد.

 

به گزارش کیمیانیوز، این مراسم با حضور هنرمندان عرصه گرافیک و نقاشی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در ابتدای مراسم نکوداشت محمد بهرامی، بهرام کلهرنیا ضمن خیر مقدم به مهمانان از محسن سلیمانی، رییس فرهنگسرای ارسباران برای برگزاری این مراسم تشکر کرد و مختصری از زندگی‌نامه محمد بهرامی را قرائت کرد.

در ادامه بهزاد محمودی بختیاری، تاریخ‌دان و پڗوهشگر درباره محمد بهرامی گفت: استاد بهرامی روانی‌ پاک و شخصیتی بزرگ دارد و در کلیه آثارش می‌توان درک بالای او را از فرهنگ ایران مشاهده کرد؛ چرا که در کلیه آثار او ابیات شاعران بزرگی همچون فردوسی و یا حافظ به زیبایی به تصویر کشیده شده است.

کلهرنیا که اجرای برنامه را بر عهده داشت، در وصف محمد بهرامی گفت: استاد بهرامی با تلاش فراوان به جایگاه امروز خود رسیده و همیشه سعی داشته هنر و فرهنگ ایرانی را با استفاده از سبک و سیاق خاص خود در آثارش به تصویر بکشد ولی متأسفانه امروزه در جوان‌ها ذوق هنری زیادی وجود ندارد؛ چرا که تکنولوژی و امکانات آن برای آنها جذابیت بیشتری به همراه دارد.

در ادامه ایرج میرزا علی‌خانی و محسن سلیمانی نیز درباره محمد بهرامی صحبت کردند و در پایان در حضور هنرمندانی همچون آیدین آغداشلو، رضا بانگیز، مجید بلوچ، عباس مشهدی‌زاده و .... به محمد بهرامی یک نشان افتخار و لوح تقدیر اعطا شد.

به گزارش ایسنا، محمد بهرامی متولد سال ۱۳۰۵ و طراح گرافیک، نقاش، نگارگر و از پایه‌گذاران گرافیک نوین ایران است. او در صنایع مستظرفه نزد استادان نقاشی ملی و سنتی ایران به فراگیری این هنر پرداخت و از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد. او دوره عکاسی را در انستیتو عکاسی نیویورک با درجه ممتاز به پایان رساند.

بهرامی سال ۱۳۲۵ نخستین آتلیه خود را به نام «آرک» که از نخستین آتلیه‌های گرافیک ایران است، با همکاری شاگردش جواد هاتف در خیابان لاله‌زار تاسیس کرد و بسیاری از استادان گرافیک و هنرهای تجسمی از جمله مرتضی ممیز، آیدین آغداشلو، محمد احصایی، علی اکبر صادقی، پرویز کلانتری، ‌محمد تجویدی، بوریس آسیریان، علی شاه‌میری، حسین اسلامیان، محمد علی زاویه، علی اصغر معصومی، عباس کوه‌زاد و بیوک احمری در این آتلیه با او همکاری داشتند.

محمد بهرامی سال‌هاست که به تألیف کتاب «تاریخ هنر ایران» مشغول و چند کتاب دیگر را نیز ترجمه کرده است. وی همچنین با تصویرسازی و نگارگری شاهنامه مجموعه نفیسی را به چاپ ‌رسانده است که دسامبر سال ۱۹۷۲ برابر با آذر ۱۳۵۱ از سوی بخش فرهنگی سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک به نمایش درآمد.

آثار محمد بهرامی تا ۲۸ مرداد ماه در گالری شماره یک ارسباران برای بازدید عموم به نمایش گذاشته می‌شود.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی