برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۹

کلاهبرداران سایبری در کمین دانش آموزان

کلاهبرداری

رئیس پلیس فتا استان گفت: دانش‌آموزان در مواقع استفاده از اینترنت برای تهیه موارد آموزشی و نمونه سوالات امتحانی مراقب کلاهبرداران سایبری باشند.

 

به گزارش کیمیانیوز ،سرهنگ مهدی قاسمی با بیان توصیه‌هایی به دانش‌آموزان در خصوص استفاده از اینترنت برای تهیه موارد آموزشی و نمونه سوالات امتحانی، اظهار کرد: با اعمال و تعیین سقف برداشت توسط والدین و همکاری بانک صادر کننده کارت جهت فرزندان، می‌توان از برداشت‌های غیرمجاز پیشگیری کرد.

وی بیان کرد: در ایام پایانی سال تحصیلی که امتحانات برگزار خواهد شد، بر طبق سوابق سالیان قبل و به احتمال زیاد، دانش‌آموزان برای تهیه نمونه سوالات آزمون یا جزوه‌های کمک درسی و چکیده مباحث آموزشی به اینترنت و بعضی اوقات کانال‌های تلگرامی که برای فروش موارد خواسته شده تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌دهند، مراجعه می‌کنند.

سرهنگ قاسمی ادامه داد: مشاهده شده که با این ترفند از دانش‌آموزان کلاهبرداری شده است، در این روش گرداننده و مدیر کانال، افراد را جهت پرداخت وجه به صفحات و درگاه‌های اینترنتی جعلی هدایت می‌کند و با این شگرد اطلاعات حساب آنها را کپی کرده و به اصطلاح فیشینگ انجام می‌دهد و در نهایت تمام موجودی حساب قربانیان را برداشت نموده و به سرقت می‌برند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کلاهبرداران اینترنتی از طریق شگرد فیشینگ یا جعل صفحه درگاه پرداخت بانکی و طراحی صفحه‌ای مشابه درگاه اصلی و با تغییر جزئی در آدرس آن اقدام به فریب کاربران می‌کنند، افزود: دانش آموزان در خریدهای آنلاین خود مراقب سایت‌ها و درگاه‌های پرداخت فیشینگ باشند و حتماً توجه داشته باشند که درگاه بانکی دارای پروتکل https بوده و هنگام وارد کردن مشخصات حساب بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده کنند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر به کاربران توصیه کرد: با اعمال و تعیین سقف برداشت توسط والدین و همکاری بانک صادر کننده کارت جهت فرزندان، می‌توان از برداشت‌های غیرمجاز و سو استفاده‌ی افراد سودجو و فرصت طلب پیشگیری کرد.

سرهنگ مهدی قاسمی تصریح کرد: بهتر است والدین هنگام خریدهای اینترنتی در کنار فرزندان حضور داشته باشند و استفاده از کارت هدیه (Gift Card) یا کارت با سقف موجودی پایین برای انجام خریدهای اینترنتی فرزندان و معرفی سایت‌های معتبر توسط والدین برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی فرزندان مورد توجه قرار گیرد.

هموطنان می‌توانند آخرین و به روزترین آموزش‌های لازم در راستای استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی ww.cyberpolice.ir دریافت کنند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا، گزینه تماس با ما بخش مرکز فوریت‌های سایبری آن را اعلام کنند.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی