برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸

"ماه برفی" در آسمان شامگاهی آخرین روز بهمن

دو پدیده "ابرماه سرخ آبی" و "ماه گرفتگی آبی" در ایران

در آخرین روز از بهمن، کره ماه در کمترین فاصله خود با زمین خواهد رسید که به دلیل کامل شدن ماه، ناظران زمینی شاهد ابرماه خواهند بود.

 

 

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا در این باره گفت: در ساعت ۱۲ و ۳۶ دقیقه ظهر امروز، سه‌شنبه ٣٠بهمن کره ماه به کمترین فاصله با زمین می‌رسد. این جرم آسمانی به مسافت ٣٥٦ هزار و ٧٦٢ کیلومتری با زمین فاصله خواهد داشت.

وی ادامه داد: علاوه بر آن در ساعت ۱۹ و ۲۳ دقیقه امروز ماه کامل خواهد شد و وضعیت ماه بدر (Full Moon) را در آسمان شامگاهی شاهد خواهیم بود.

عتیقی خاطر نشان کرد: با توجه به نزدیکی ماه با زمین، با پدیده مشهور و زیبای ابرماه (Super moon) مواجه هستیم که در سال ٢٠١٩ میلادی نزدیکترین، بزرگترین و درخشان‌ترین ماه کامل سال است. بومیان آمریکا با توجه به این فصل به آن "ماه برفی" (Snow moon) می‌گفتند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران همچنین تاکید کرد: ستاره مشهور و مورد توجه ایرانیان باستان یعنی "دل شیر"، با جدایی ٢.٥ درجه‌ای در جنوب کره ماه (البته با تابش شدید نور ماه کامل) در آسمان شامگاه این تاریخ نیز حضور خواهد داشت.

به گفته وی بر این اساس ابر ماه بهمن ماه امسال، در زمینه صورت فلکی شیر، قرار دارد و سوژه زیبایی برای عکاسان نجومی به‌ویژه در تلفیق با بناها و مناظر طبیعی است.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی