برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

درهای "کثیفی" که مشتریان زیادی دارند!

فضا

حدود یک هفته تا 10 روز قبل از پرتاب هر سفینه سرنشین‌دار، فضانوردان از شهر ستاره‌ای در حومه مسکو به مرکز پرتاب‌های فضایی بایکونور پرواز می‌کنند. در بایکونور، کیهان‌نوردان در هتلی به نام کاسمونافت(کیهان‌نورد در زبان روسی) ساکن می‌شوند.

 

به گزارش کیمیانیوز؛ در روزهای بعد آنها ضمن انجام تمرین‌های مختلف، دادن آزمون‌های نظری و عملی، در مراسم مختلفی بر اساس سنت‌های مرسوم شرکت می‌کنند.

در روز پرتاب، قبل از خروج از هتل، کیهان نوردان طبق سنت مرسوم باید در اتاق خود را امضا کنند. این رسم یادگاری از روز 12 آوریل 1961 و بنیان‌گذار آن یوری گاگارین نخستین فضانورد جهان است.

وی بعد از آنکه از اتاقش خارج شد تا به محل پوشیدن لباس فضایی و سپس سکوی پرتاب برود، در اتاق را به رسم یادبود امضا کرد. چند روز بعد از سفر گاگارین و بازگشت او به مسکو، مسئولان بایکونور تصمیم گرفتند با نصب قاب عکس بر روی این در، از امضای گاگارین حفاظت کنند اما وقتی به سراغ اتاق گاگارین آمدند متوجه شدند پیرزنی که مسئول جارو و نظافت اتاق بوده به تصور اینکه کسی در را "کثیف" کرده، امضای گاگارین را به کلی پاک کرده است.

گرچه امضای گاگارین از بین رفت اما این کار به عنوان یک سنت باقی ماند و از آن تاریخ تا امروز همه فضانوردان در روز پرتاب بعد از ترک اتاق، در را امضا می کنند. درها بعد از چند امضا، به موزه منتقل می‌شود و در جدیدی جای آن را می گیرد! جالب آنکه موزه‌های زیادی در روسیه و حتی کشورهای دیگر که فضانوردشان از بایکونور به فضا سفر کرده مشتاق آن هستند که این درها را داشته باشند.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی