برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸

رویکرد "فرامولکولی" و "استفاده از لیزرهای کم‌توان" متدهای جدید درمان سر درد

لیزر درمانی

رویکرد "فرامولکولی" و "استفاده از لیزرهای کم‌توان" را می‌توان از شیوه‌های جدید درمان سر درد دانست.

 

به گزارش کیمیانیوز، هومیوپاتی ( Homeopathy) یا "مشابه درمانی"، روش درمانی خاصی است که در آن با ایجاد تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار یا به عبارتی دیگر سیستم عصبی و روانی یا سیستم ایمونولوژی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهند؛ به عبارت دیگر بیمار از طریق تحریک قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان می‌شود. در تعریفی دیگر هر دارویی بتواند در انسان سالم ایجاد علامت کند، می‌تواند همان علامت را در فرد بیمار درمان کند. هومیوپاتی به عنوان طب سنتی آلمان شناخته می‌شود و سازمان بهداشت جهانی به عنوان طب جایگزین و مکمل از آن نام می‌برد. طب جایگزین رشته‌هایی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی هستند که می‌توانند در شرایطی جایگزین درمان‌های عادی و رایج شوند.

کامران جلالی، عضو انجمن هومیوتراپی در اولین کنفرانس  "درمان‌های نوین سر درد" به تشریح رویکرد فرامولکولی در درمان بیماری‌ها از جمله سردرد پرداخت و گفت: تعریف سلامتی در طب کلاسیک، تعریفی جزء‌نگرانه است در حالی که درمان‌ ایده‌آل با استفاده از روش‌های تلفیقی و "خشکاندن ریشه درخت بیماری"حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه طب رایج از شیمی مولکولی گرفته شده در حالی که پزشکی فرامولکولی برگرفته از شیمی فرامولکولی است، خاطر نشان کرد: عملکرد مولکول براساس عوامل اطراف از جمله امواج الکترومغناطیس تعیین می‌شود.

عضو انجمن هومیوتراپی انواع طب را کلاسیک، مکمل، جایگزین و تلفیقی برشمرد و تشریح کرد: رویکرد فرا مولکولی در درمان با تجویز مقدار مناسب داروهای هومیوپاتی انجام شده که جز روش‌های تلفیقی درمان به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه طب سنتی مبانی فلسفی یک طب تلفیقی به شمار می‌آید، تعریف سلامتی در طب کلاسیک را تعریف جزء‌نگرانه دانست و اظهار کرد: این در حالی است که بیماری‌ها را می‌توان به یک درخت توصیف کرد که ریشه‌های آن استعداد فرد برای ابتلا به بیماری‌هاست.

جلالی ادامه داد: رویکرد ما این بوده که هر متخصص شاخه‌ای را با تمام برگ‌ها از بین ببرد. این در حالی است که تنه یا به عبارتی استعداد بیماری باقی می‌ماند و با هر تنش فیزیکال یا سایکولوژیکال شاخه‌ای جدید به درخت بیماری اضافه می‌شود.

وی انواع اقدامات درمانی در علم طب را درمان علامتی (تجویز آنتی هیستامین به منظور توقف آبریزش بینی)، درمان تسکینی (از جمله درمان سردرد) و درمان کنترل شده (کنترل بیماری تا زمانی که ریشه آن شناخته و برطرف شود) و در پایان درمان شفابخش عنوان کرد و گفت: این درمان آرمان درمانگرایی یا درمان ایده‌آل بوده و در آن استعداد فرد به تمام بیماری‌ها از بین می‌رود.

جلالی سپس به تشخیص فرآیند درمان بیماری به کمک رویکرد فرامولکولی پرداخت و گفت: در این روش ابتدا شرح حال بیمار از جمله زمان بروز سردرد، محل آن، شرایط با عوامل بهترکننده و شرایط با عوامل بدتر کننده، کیفیت درد و ... سنجیده شده و پس از تجویز مقدار مناسب دارو اقدامات درمانی پس از تشخیص آغاز خواهند شد. همچنین در این مرحله توان مناسب دارو و دوز مناسب آن تعیین شده و نیز شرح حال بیمار پس از مصرف دارو مجددا گرفته خواهد شد.

درمان سردرد به کمک لیزرهای کم‌ توان

غلامرضا اسماعیلی جاوید، مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی نیز با حضور در این کنفرانس با بیان اینکه لیزرهای کم‌توان می‌توانند در درمان سردرد موثر باشند، به تعریف لیزر پرداخت و گفت: لیزر همان نور است و استفاده از آن در پزشکی به دوران یونان باستان برمی‌گردد.

اسماعیلی جاوید با اشاره به اینکه پس از مطالعات دهه ۹۰ استفاده از لیزرهای کم‌توان پا گرفته و آنها را با عنوان photobimodulation می‌شناسیم، تشریح کرد: برخی کاربردهای این لیزرها درمان ریزش موی مردانه و زخم‌های دهانی است.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: لیزر جزو امواج الکترومغناطیس بسیار ضعیف و فوتون‌ها همچون بسته‌هایی از انرژی هستند که چنانچه در توان‌های کم و نه به‌یکباره تابانده شوند و تاثیر حرارتی ایجاد نشود، در درمان موثر خواهد بود.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی