برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

ضرورت بهره‌گیری دولت از دیدگاه‌های دانشگاهیان

مشورت، گروه

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با تاکید بر ضرورت استفاده دولت از ظرفیت‌های دیدگاه‌های دانشگاهیان گفت: راهکارهای ارائه شده از سوی فرهیختگان و دانشگاهیان باید اجرایی شود.

 

عیسی علیزاده در گفت و گو با کیمیانیوز؛ درباره نقش فرهیختگان و دانشگاهیان در حفظ وحدت ملی و حمایت از دولت جهت حل مسائل و مشکلات کشور اظهار کرد: در خصوص حل مسائل کشور می‌توان مردم، دولت و فرهیختگان را به عنوان سه ضلع در نظر گرفت، که قاعدتا از فرهیختگان و دانشگاهیان نباید انتظار کار اجرایی داشت.

وی ادامه داد: البته دیده نشده که کسی از دانشگاهیان انتظار کار اجرایی داشته باشد، اما اگر بنا است که از ظرفیت‌های دانشگاهیان استفاده شود، این یک همکاری دو سویه است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: یعنی دانشگاهیان و فرهیختگان باید نظرات خودشان را دخالت بدهند، البته بعد از اغتشاشات دی ماه، شاهد آن بوده‌ایم که بسیاری از دانشگاهیان از جمله اقتصاددانان، جامعه‌شناسان و روانشناسان جلسات و نشست‌های زیادی را در دانشکده‌های علوم اجتماعی دانشگاه‌ها برگزار کرده‌اند و نظرات و دیدگاه‌های خود را ارئه داده‌اند، اما مشکل در قسمت کاربردی کردن این این نظرات است.

علیزاده در ادامه تاکید کرد: البته من فکر می‌کنم باتوجه به تاکید و سفارشی که رئیس جمهور در سخنرانی اخیر خود، به کابینه و دولت‌مردان کردند این بخش باید پررنگ‌تر شود، اما از نظر من حلقه مفقوده این است که با اجرایی کردن نظرات فرهیختگان و نخبگان فاصله زیادی وجود دارد.

وی در خصوص فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در این زمینه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی، معاونت فرهنگی و مرکز افکار سنجی ایسپا که یکی از زیرمجموعه‌های وابسته به معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی است، تقریبا به صورت مستمر مسائل روز جامعه ایران را ارزیابی می‌کند و از آن آمار دقیق و مشخصی دارد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در ادامه خاطرنشان کرد: البته من نمی‌خواهم بگویم که در اجرایی نشدن نظرات فرهیختگان تعمدی وجود دارد، اما می‌خواهم بگویم که راهکارهای ارائه شده از سوی فرهیختگان و دانشگاهیان باید اجرایی شود.

وی تاکید کرد: البته اگر در مورد مسائلی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، از جمله مسائل سیاسی مانند برجام و تحریم‌ها، مسائل اجتماعی مانند اعتراضات و اتفاقات بازار و مسائل اقتصادی مانند تورم و دلار، اگر از دل دانشگاه‌ یک کار علمی استخراج نشود و بنا نباشد که یک تصمیم اساسی گرفته شود، تصمیمی که گرفته می‌شود شاید در کوتاه مدت یک مسکن باشد، اما معمولا این‌گونه تصمیمات بعد از مدتی منجر به یک خلاء دیگر می‌شود.

علیزاده اضافه کرد: از سوی دیگر فرهیختگان زمانی که قرار است راهکار ارائه دهند، راهکارهایشان باید عملی باشد و راهکارهایشان نیز به فضای رسانه‌ای و جنجالی کشیده نشود، قاعدتا اگر بنا است دنبال راهکار باشیم، باید در یک فضای آرام آن را مطرح کنیم. اگر یک اقتصاددان می‌خواهد وضعیت اقتصادی کشور را تحلیل کند باید یک راهکار نیز ارائه دهد و نباید هم سعی کند که فضا را ملتهب‌تر کند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه فرهیختگان انتظار دارند که دولت که دیدگاه‌هایشان را بشنود، گفت: فرهیختگان و دانشگاهیان حداقل انتظاری که دارند شنیده شدن صحبت‌ها و دیدگاه‌هایشان است، اگر دولت در خصوص مسائل اجتماعی، اقتصادی و ...  با فرهیختگان هر حوزه نشستی داشته باشد، و حرف‌های آن‌ها را بشنود، قطعا صحبت‌ها و دیدگاه‌های آنان در برنامه‌ریزی دولت تاثیر خواهد داشت.

وی یادآور شد: البته قطعا در حال حاضر نیز این اتفاق رخ می‌دهد و این طور نیست که دولت بدون اتکا به نظرات علمی تصمیم‌گیری کند، اما اینکه خود فرهیختگان هم بدانند که دیده‌ می‌شوند مهم است.

علیزاده در پایان با تاکید بر اهمیت همدلی در سطوح مختلف جامعه برای حل مسائل و چالش‌ها، اظهار کرد: خیلی از حرف‌ها و نظراتی که در پستوها و پشت درهای بسته مطرح می‌شود اگر در سطح جامعه مطرح شود، ممکن است هم ایراداتشان استخراج شود و هم اینکه افراد صاحب‌نظر حس کنند که به آن‌ها بها داده شده است.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی