برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

زادروز اولین زن دانشمندی که به تنهایی موفق به دریافت نوبل شد

باربارا مک‌کلینتاک

"باربارا مک‌کلینتاک" دانشمند برجسته آمریکایی و متخصص "سیتوژنتیک" است که در سال ۱۹۸۳ میلادی، موفق به دریافت نوبل شد.

 

به گزارش کیمیانیوز، "باربارا مک‌کلینتاک"( Barbara McClintock) دانشمند برجسته آمریکایی در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۰۲ در شهر " هارتفورد" آمریکا به دنیا آمد.

"مک‌کلینتاک" در سال ۱۹۲۷ دکترای خود در رشته گیاه‌شناسی از دانشگاه "کرنل" دریافت کرد و کار خود را به عنوان رهبر توسعه سیتوژنتیک" (علم مطالعه ساختمان کروموزوم‌ها) ذرت شروع کرد که بقیه عمرش را بر پژوهش بر روی آن تمرکز کرد.

وی از  اواخر دهه ۱۹۲۰، کروموزوم‌ها و چگونگی تغییر آن‌هادر طی تکثیر ذرت را موردمطالعه قرار داد. 

"مک‌کلینتاک" تکنیکی برای مشاهده کروموزوم‌های ذرت ایجاد کرد و از تجزیه و تحلیل میکروسکوپی برای نشان دادن بسیاری از عقاید بنیادی ژنتیک بهره جست. یکی از آن عقاید مفهوم نوترکیبی ژنی بوسیله "کراسینگ‌اور" در طی "میوز" بود، مکانیسمی که بوسیله آن مشخص می‌شود کدام کروموزوم‌ها اطلاعات را مبادله می‌کنند.

وی به عنوان بهترین‌ها در زمینه کاری خود شناخته شد و کمک هزینه‌های معتبری به او پرداخته شد و در سال۱۹۴۴ به عنوان عضو" آکادمی ملی علوم "انتخاب شد.

این دانشمند همچنین تئوری‌هایی برای توضیح سرکوب و بیان اطلاعات ژنتیکی از یک نسل ذرت به دیگری ایجاد کرد و در سال ۱۹۵۳ به علت شک به پژوهش‌هایش و پیامدهای آن، انتشار کارهایش را متوقف کرد.

بعدها، پژوهش وسیعی در مورد سیتوژنتیک و گیاه‌قوم‌شناسی نژادهای ذرت آمریکای جنوبی انجام داد و در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ پژوهش "مک‌کلینتوک" به خوبی درک شد، چرا که دانشمندان دیگر مکانیسم‌های تغییر ژنتیکی و قوانین ژنتیکی را که وی در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ در پژوهشش در مورد ذرت نشان داد، تأیید کردند که در نهایت به خاطر مشارکت در آن زمینه مشهور شد و جوایزی بدست آورد.

وی همچنین در سال ۱۹۷۰، نشانه ملی "علوم زیستی" را دریافت کرد و در سال ۱۹۸۳، جایزه نوبل" فیزیولوژی و پزشکی" را به خاطر کشف "سازه جابجاشدنی" کسب کرد. 

"مک‌کلینتاک"  اولین زنی است که به تنهایی جایزه علمی نوبل را کسب کرده است.

وی سرانجام در تاریخ ۲ سپتامبر ۱۹۹۲ میلادی در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی