برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

دوشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۷

آیا صحیح است در یک شهر 180 قلیان‌سرا وجود داشته باشد؟

دود قلیان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: در کرمان رشد قارچ گونه قهوه‌خانه و کافی شاپ‌هایی را شاهد هستیم که قلیان در آن سرو می‌شود و این پرسش را ایجاد می‌کند که آیا صحیح است 180 واحد عرضه‌کننده قلیان در یک شهر وجود داشته باشد؟

 

 

به گزارش کیمیانیوز، "سید وحید احمدی‌طباطبایی" ظهر امروز ششم خردادماه در نشست خبری به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات گفت: بیمارهای مزمن غیر وارگیر مثل بیماری‌های قلبی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و ... از جمله دغدغه‌های دنیا هستند.

وی استعمال دخانیات، تغذیه ناسالم، عدم تحرک بدنی و استفاده از مشروبات الکلی را از عوامل خطرناک برشمرد و اظهار کرد: اگر این چهار عامل را کنترل کنیم، حدود 40 درصد سرطان‌ها و 80 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی کنترل می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان استفاده از توتون را تعریف دخانیات دانست و بیان کرد: در دنیا حدود 25 درصد مردان و 15 درصد زنان از دخانیات استفاده می‌کنند در ایران 15 درصد مردان و در استان کرمان 12 درصد از دخانیات به صورت مداوم استفاده می‌کنند.

احمدی‌طباطبایی قلیان را یک تفریح ندانست و تصریح کرد: در جامعه‌ای که قبح دود، سیگار و قلیان شکسته شود نشانه شروع اعتیاد به مواد دیگر است باید مدنظر داشت که قلیان هم‌تراز یا بالاتر از تریاک و مشروبات الکلی است اما متاسفانه قبح آن از بین رفته است.

وی با اشاره به اینکه مافیای قلیان قوی است، اظهار کرد: برخی از مراکز عرضه قلیان در یک سال و نیم گذشته پلمب شده‌اند، متاسفانه گاهی اوقات صدای ما به گوش نمی‌رسد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: کاهش دسترسی و افزایش قیمت باعث کاهش مصرف مواد مخدر خواهد شد و هر تصمیم گیرنده‌ای باید بداند که تصمیمش روی سلامت مردم به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر می‌گذارد، بنابراین باید همه تصمیمات ما پیوست سلامت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: باید به آموزش و فرهنگ‌سازی ادامه دهیم اما باید مدنظر داشت که آموزش یک اکسیر نیست، همچنین باید مردم مطالبه‌گری داشته باشند و ما نیز باید به سمت جذب رسانه‌ها برویم تا از طریق رسانه‌ها به فرهنگ‌سازی صحیح عدم استفاده از مصرف مواد مخدر سوق پیدا کنیم.

احمدی‌طباطبایی ادامه داد: کلینیک ترک سیگار واقع در پشت بیمارستان شفا راه‌اندازی شده است و افراد سیگاری عصرهای روزهای زوج می‌توانند از این کلینیک به صورت رایگان خدمات دریافت کنند.

وی با پیشنهاد این ایده که افراد شربت‌خانه دایر کنند به جای قهوه‌خانه، خاطر نشان کرد: باید یک میرزای شیرازی پیدا شود و فتوایی دهد تا توتون و تنباکو استفاده نشود.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی