برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

جمعه, ۲۸ دی ۱۳۹۷

آغاز بهره‌برداری از سامانه پیش‌بینی 96 ساعته تراز سطح آب دریا

سونامی

همزمان با روز ملی خلیج فارس، سامانه برخط پیش‌بینی 96 ساعته نوسانات و جریانات دریایی در پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به بهره‌برداری رسید. 

 

 

به گزارش کیمیانیوز دکتر علی خوش خلق، رئیس مرکز پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی در این باره گفت: این سامانه هم‌اکنون پیش‌بینی نوسانات تراز سطح ‏آب و جریانات سطحی در 4 روز آینده در منطقه خلیج ‏فارس را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.‏

وی اظهار کرد: این اطلاعات به منظور برنامه‌ریزی بهینه و ایمن جهت انجام فعالیت‌های مختلف در دریا نظیر اکتشافات دریایی، کشتیرانی، صیادی، تحقیقات، تجاری و غیره بسیار ضروری و مفید است.

خوش‌خلق، هسته اصلی این سامانه را مدل سه‌بعدی هیدرودینامیکی COHERENS دانست و افزود: با استفاده از این اطلاعات مولفه‌های هارمونیکی جزر و مد در مرز باز مدل و داده‌های سه ساعته پیش‌بینی میدان باد GFS به عنوان مهمترین عوامل مولد جریان در خلیج فارس اقدام به پیش‌بینی متغیرهای هیدرودینامیکی نظیر نوسانات تراز سطح آب و میدان سه‌بعدی جریان برای 4 روز آینده می‌کند.

رییس مرکز پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی سهم مشارکت جریان‌های جزر و مدی، جریانات باد رانده و جریانات ناشی از اختلاف چگالی در خلیج فارس را تقریبا به نسبت 100:10:1 عنوان کرد و گفت: در نظر نگرفتن جریانات ناشی از اختلاف چگالی در سامانه فعلی تاثیر چندانی در نتایج ارائه شده به خصوص برای پیش بینی‌های کوتاه مدت نخواهد داشت.

خوش خلق ادامه داد: در حال حاضر در صدد هستیم با اضافه کردن پارامترهای هواشناسی نظیر درجه حرارت هوا، بارش، پوشش ابر، رطوبت نسبی و شارهای حرارتی و همچنین در نظر گرفتن درجه حرارت آب و میزان شوری آن به مدل، اثرات اختلاف چگالی نیز در نظر گرفته شود.

وی امکان پیش‌بینی حرکت اجسام شناور در خلیج فارس، به خصوص برای انجام عملیات‌های جستجو و نجات دریایی در این منطقه را از دیگر فعالیت‌های این مرکز اعلام کرد که بزودی به صورت عملیاتی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی