برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

دوشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۷

ساخت شیشه هوشمند با قابلیت کنترل جذب نور در کشور

پنجره‌های جدید خورشیدی دو طرفه کوانتومیعکس تزیینی است

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت شیشه پنجره‌های هوشمند با قابلیت کنترل جذب نور شد.

 

 

به گزارش کیمیانیوز، فروزان فقیری، محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، از صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها به عنوان مهمترین هدف طراحی و ساخت این شیشه‌های هوشمند نام برد و گفت: در تابستان و روزهای گرم به واسطه عبور نور از شیشه اتومبیل‌ها و پنجره ساختمان‌ها، فضاهای داخلی به شدت گرم می‌شود و هزینه‌های زیادی برای خنک نگه داشتن این مکان‌ها صرف می‌شود. به همین دلیل در این طرح تلاش برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها بر روی پنجره‌ها متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه مطالعات زیادی برای یافتن انواع جدیدی از پنجره‌های شیشه‌ای با قابلیت دودی شدن در ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها و همچنین سالن‌ها و مکان‌های عمومی انجام شده است، افزود: این تکنولوژی کاربردهای فراوان دیگری هم دارد. به عنوان مثال شیشه‌ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت کدر، توسط یک کلید را داشته باشد. می‌توان از این شیشه برای پنجره خانه (در حالت نیاز به ایجاد عدم دید)، برای جلوی فروشگاه‌ها در شب و همچنین در حمام‌ها استفاده کرد.

این محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه این تکنولوژی در ایران وجود ندارد، تصریح کرد: با وجود اینکه استفاده از این شیشه‌های خصوصی، هنوز متداول نشده است؛ اما نمونه‌هایی در دنیا وجود دارد. پنجره‌های هوشمند موجود، از پنجره‌های الکتروکرومیک گرفته تا پنجره‌های با ذرات معلق، همگی به طریقی هوشمند به کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها و اماکن عمومی کمک می‌کنند.

فقیری درباره صرفه اقتصادی بکارگیری این تکنولوژی، اظهار کرد: هزینه تمام شده برای ساخت این شیشه‌ها هم‌اکنون برای کاربری کلان مقرون به‌صرفه نیست. این دستاورد در صنایع خودروسازی، صنایع هواپیمایی، صنایع کشتی‌سازی و گردشگری دریایی، صنعت ساختمان، علوم ارتباطات و فناوری تصویری و ... کاربرهای فراوانی دارد.

بر اساس اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، فروزان فقیری این پژوهش را در قالب پایان‌نامه با عنوان «طراحی و ساخت شیشه پنجره‌های هوشمند با قابلیت کنترل جذب نور» به راهنمایی دکتر محمود قرآن‌نویس و دکتر هومن اخوان و مشاوره دکتر محمدرضا حنطه‌زاده انجام داده است.

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی