برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۸

حل معماهای جالب را دوست دارم

ویلیام جی کالین جونیور

"ویلیام جی کالین جونیور"(William G. Kaelin, Jr) یکی از سه برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۹ می‌گوید چیزی که من را به علم جلب کرد و آنچه دانشمندان زیادی را به سمت علم سوق می‌دهد این است که ما معماهای جالب را دوست داریم.

 

به گزارش کیمیانیوز، ویلیام جی کالین جونیور(William G. Kaelin, Jr) در سال ۱۹۵۷ میلادی در نیویورک متولد شد. وی مدرک دکتری خود را از دانشگاه "دوک" دریافت کرده و آموزش‌های تخصصی خود در حوزه پزشکی داخلی و سرطان‌شناسی را در دانشگاه "جانز هاپکینز" و "انستیتو سرطان دانا فاربر" گذرانده است. جی‌کالین آزمایشگاه تحقیقاتی خود را در انستیتو سرطان دانا فاربر تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۲ میلادی به درجه استاد کامل در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نائل شد. این محقق همچنین از سال ۱۹۹۸ میلادی تاکنون محقق موسسه پزشکی "هیوز"(Hughes) است.

روز گذشته جایزه نوبل پزشکی به طور مشترک به "ویلیام جی کالین جونیور"، "پیتر جی راتکلیف" و "گرگ ال‌ سمنزا" به خاطر دستاورد آنها در مورد چگونگی سازگاری سلول‌ها با اکسیژن موجود تعلق گرفت.

امروز "آدام اسمیت"(Adam Smith) سرپرست علمی رسانه بنیاد نوبل مصاحبه‌ای با " ویلیام جی کالین جونیور " انجام داده است:

اسمیت: صبح بخیر من آدام اسمیت هستم از آکادمی نوبل. دریافت این جایزه مهم را به شما تبریک میگویم.

کالین: ممنون

اسمیت: اکنون در مکان زندگی شما ساعت پنج صبح است و می‌دانم که برای مصاحبه خیلی زود است.

کالین: بله همین‌طور هست

اسمیت: خواب بودید؟

کالین: بله خواب بودم و هنوز هم شوکه هستم و امیدوارم بتوانم با شما صحبت کنم. می‌دانید، من فکر می‌کنم هر دانشمندی در جهان همیشه این رویا را در ذهن خود می‌پروراند و می‌تواند حال کنونی من را درک کند اما اگر واقع بین باشید می‌دانید که این اتفاق ممکن است رخ دهد. من هم به همان دلیل به آن فک نمی‌کردم و خواب بودم.

اسمیت: واکنش تان هنگام شنیدن این خبر چه بود؟

کالین: همانطور که گفتم شوکه شدم. واقعا خبر هیجان انگیزی بود و هنوز هم قلبم تند می‌زند و دلیل این شوکه شدن‌ها هم مرگ همسرم است. زیرا سالها پیش او را از دست دادم و اکنون تنها هستم. همیشه فکر می‌کردم می‌توانم این خبر خوش را به او بدهم اما در هر صورت اکنون بسیار خوشحالم و باعث افتخار من است که توانسته‌ام گام بزرگی در علم بردارم. من خوشحالی ام را مدیون افرادی هستم که در طول این سال‌ها از من حمایت کرده‌اند.

اسمیت: بابت مرگ همسرتان متاسفم. پیوند غیرمنتظره بین VHL و HIF-۱ که کشف کردید بسیار هیجان انگیز بود.

کالین: بله کاملا. می‌دانید من عاشق پژوهش‌های معمایی هستم. چیزی که من را به علم جلب کرد و آنچه دانشمندان زیادی را به سمت علم سوق می‌دهد این است که ما معماهای جالب را دوست داریم. مانند ویژگی‌های بالینی بیمارانی که جهش در ژن VHL داشتند. بنابراین اکنون که ما این معما را حل کرده‌ایم و مسیر را درک کرده‌ایم. درمان بیماری‌هایی مانند سرطان و سایر بیماری‌ها از جمله سکته قلبی و سکته مغزی آسان‌تر خواهد شد.

اسمیت: باور من این است شما کار درخشانی انجام دادید. بار دیگر تبریک می‌گویم و منتظر استقبال از شما در استکهلم هستیم.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی