برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

دوشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

آماده‌باش ارتش اسرائیل در مرز با لبنان/آغاز عملیات انهدام تونل‌های حزب‌الله

ارتش اسرائیل

ارتش رژیم صهیونیستی با اعلام حالت آماده‌باش نظامی در مرز سرزمین‌های اشغالی با لبنان، عملیاتی را برای کشف "تونل‌های هجومی" حزب‌الله آغاز کرد. این در حالی است که نیروهای یونیفل ضمن تاکید بر حفظ آرامش در منطقه گفتند، نیروهای یونیفل در مرزهای لبنان و اسرائیل در مقابل تجهیزات حفاری اسرائیل مستقر هستند.

 

به گزارش کیمیانیوز، بنا بر اعلام ارتش رژیم صهیونیستی این عملیات در شمال سرزمین‌های اشغالی و امتداد مرزها با لبنان آغاز شد و هدف از آن کشف تونل‌هایی است که اسرائیل مدعی است حزب‌الله در این مناطق حفر کرده تا به واسطه آنها به داخل "اراضی اسرائیلی" نفوذ کند.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش این رژیم مدعی کشف تونل هجومی حزب الله لبنان در منطقه جنوب کفرکلا شد و ارتش این رژیم اقدام به مسدود کردن آن می‌کنند.

وی مدعی شد، این تونل به داخل اسرائیل راه یافته بود اما تهدید جدی برای ساکنان منطقه نبود.

بنا بر اعلام شبکه اسکای نیوز، آنگونه که ارتش اسرائیل اعلام کرده این عملیات بنا نیست به داخل مرزهای لبنان کشیده شود و تنها در داخل اراضی اشغالی پیگیری می‌شود و در آن ارتش با استفاده از تکنولوژی‌های جدید به دنبال کشف تونل‌های حفر شده احتمالی در مرز با لبنان خواهند بود.

ستاد ارتش اسرائیل با صدور بیانیه‌ای درباره این عملیات که "سپر شمال" نام‌گذاری شده، اعلام کرد این عملیات بزرگ‌ترین تحرک نظامی اسرائیل در مرز با لبنان از سال ۲۰۱۴ است و ارتش خود را برای هر سناریویی آماده کرده است.

در این بیانیه رژیم صهیونیستی ایران را به حمایت و پشتیبانی مالی از ساخت پروژه‌های تونلی حزب‌الله  لبنان متهم کرده و ارتش لبنان را نیز سرزنش کرده و گفته است "وجود این تونل‌ها نشاندهنده عمل نکردن ارتش لبنان به مسئولیت‌هایش است".

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی گفت: ارتش ما به حزب‌الله لبنان و نیروهای ارتش لبنان هشدار داده و به آنها توصیه می‌کند از هرگونه اقدام هجومی از تونل‌ها اجتناب کنند.

النشره نیز گزارش داد، ارتش رژیم صهیونیستی اخیرا اقدام به ایجاد خاکریزهایی در هم‌جواری دیوار مرزی در منطقه بوابه فاطمه مقابل شهرک کفرکلا کرده و طول این خاکریزها به پنج متر می‌رسد. قبلا در آنجا یک مقر نظامی بوده و به نظر می‌رسد اسرائیل قصد استفاده مجدد از این پایگاه نظامی را دارد.

در پی این عملیات مالینی یانسون، سخنگوی نیروهای سازمان ملل (یونیفل) اظهار کرد: یونیفل از طریق گزارش‌های رسانه‌ها در این باره مطلع شده و ما با تمام طرف‌های مربوطه جهت تضمین استفاده آنها از سازوکار ارتباطات و هماهنگی با یونیفل جهت حفظ آرامش و ثبات در منطقه تماس می‌گیریم و آرامش در منطقه علمیات یونیفل را حفظ خواهیم کرد.

این در حالی است که منابع خبری فاش کردند، بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل در دیدار روز گذشته خود با مایک پامپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا در بروکسل پیامی را به وی داده مبنی بر اینکه "فعالیت‌های حزب‌الله را متوقف کنید و الا اسرائیل خود حزب‌الله لبنان را متوقف خواهد کرد.

این منابع خبری افزودند، این دیدار که اسرائیلی‌ها آن را فوری و فوق‌العاده توصیف کردند در ادامه موضع‌گیری‌های قبلی اسرائیل است که تقریبا دو ماه پیش به واسطه فرانسه پیام‌هایی با این مضامین به بیروت رساند. اسرائیل در آن زمان تهدید کرد، اگر دولت لبنان به مقابله با حزب الله برنخیزد و مانع از افزایش توانمندی نظامی آن نشود، دست به حمله نظامی می‌زند.

گرچه اسرائیل اعلام کرده که این عملیات یک عملیات هجومی نیست اما احتمال اینکه یک اشتباه یا ماجراجویی نظامیان اسرائیلی باعث آغاز یک درگیری گسترده با حزب‌الله شود، وجود دارد به ویژه آنکه هدف اصلی این عملیات کم سابقه از میان برداشتن تونل‌های متعلق به حزب‌الله در مرز با سرزمین‌های اشغالی اعلام شده است.

در جنگ‌های پیشین اسرائیل با گروه‌های مقاومت چه در غزه و چه در لبنان، ارتش اسرائیل در برابر عملیات‌هایی که مقاومت با استفاده از تونل طرح‌ریزی کرده بودند، بسیار آسیب‌پذیری ظاهر شد و همین دلیل باعث شده رژیم صهیونیستی بخش ویژه‌ای را در ارتش ایجاد کند که به شکل ویژه به مقابله با تونل‌ها می‌پردازد.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی