برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

شنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

ماتیس: طالبان تحت فشار فزاینده برای ورود به مذاکرات است

ماتیس

وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت که استراتژی جنوب آسیا که یک سال از عمرش می‌گذرد، کارایی خود را نشان داده است.

 

به گزارش کیمیانیوز، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در جریان دیدار با گاوین ویلیامسون، همتای انگلیسی خود در پنتاگون به مساله افغانستان و روند مذاکرات طالبان با دولت کابل به گفت‌وگو پرداخت.

استراتژی جنوب آسیا که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده به اقدامات ائتلاف خارجی در افغانستان چشم دارد چون بسیاری از تهدیدها در منطقه به معضلی فرامنطقه‌ای بدل شده است.

این استراتژی همچنین از آمریکا می‌خواهد تا نیروهایش در افغانستان را برای حمایت، آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی در این کشور و همکاری با آنها در عملیات گزینشی مجددا سازمان‌دهی کند.

ماتیس با اشاره به اینکه درگیری‌ها و اوضاع نابسامان در افغانستان را می‌توان با سازش مجدد حل و فصل کرد، گفت: بخش سازش مجدد در این استراتژی بسیار مهم است. تجربیات در ایرلند شمالی و آفریقای جنوبی نمونه خوبی است.

وی ادامه داد: روند سازش مجدد به خود افغانستان تعلق دارد و تحت رهبری دولت است. ما از نزدیک با آنها همکاری داریم و در کنار متحدان ناتو هستیم تا این مشکل حل شود.

پیشتر اشرف غنی،‌ رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که این استراتژی باعث شده تا طالبان افغانستان نرم‌تر رفتار کند و آتش بس اخیر در نتیجه این استراتژی است.

ماتیس نیز گفت که این فشار بر طالبان برای ورود به مذاکرات افزایش یافته اما هنوز راه زیادی باید پیموده شود. هنوز در اوایل مسیر روند سازش هستیم.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی