برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

یکشنبه, ۰۵ اسفند ۱۳۹۷

استعفای وزیر بریگزیت انگلیس و عمیق‌تر شدن شکاف در دولت ترزا می

دیوید دیویس

ارشدترین مقام بریتانیا در مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا استعفا کرد و نخست‌وزیر کشورش را به تضعیف بریگزیت از طریق برنامه‌اش برای حفظ روابط نزدیک تجاری با این بلوک سیاسی – اقتصادی متهم کرد.

 

به گزارش کیمیانیوز، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیوید دیویس، وزیر بریگزیت بریتانیا تنها دو روز پس از آنکه ترزا می اعلام کرد نهایتا دولت مشوش خود را پشت طرحی برای یک معاهده خروج از اتحادیه اروپا بسیج کرده است، استعفا کرد.

در ضربه‌ای به نخست‌وزیر بحران‌زده بریتانیا، دیویس در نامه‌ای به او اعلام کرد پیشنهادات دولت برای روابط تجاری نزدیک و مناسبات گمرکی "ما را در مذاکرات در موضعی ضعیف و احتمالا غیر قابل اجتناب" قرار می‌دهد.

استعفای دیویس در شامگاه یکشنبه دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا را که هم‌اکنون هم در بحران به سر می‌برد، تضعیف می‌کند. دولت می در یکسال گذشته چندین وزیرش را بر سر اتهامات سوءرفتار جنسی و سایر رسوایی‌ها از دست داده است. دیوس یکی از حامیان جدی بریگزیت در کابینه‌ای بود که میان حامیان جدایی صریح از اتحادیه اروپا و کسانی که خواستار روابط نزدیک با بزرگترین شریک تجاری بریتانیا بودند، تقسیم شده بود.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا امروز (دوشنبه) جایگزین او را اعلام کرد. نخست‌وزیر بریتانیا "دومینیک راب" را به عنوان وزیر بریگزیت جدید معرفی کرد. او پیشتر وزیر مسکن بوده است. در بیانیه دفتر ترزا می آمده است: ملکه از تایید انتصاب دومینیک راب به عنوان وزیر خروج از اتحادیه اروپا خشنود شد.

کناره‌گیری دیویس احتمالا قانونگذاران محافظه‌کار حامی بریگزیت را تقویت می‌کند که از مدت‌ها پیش ترزا می را به سازش با اتحادیه اروپا متهم کردند تا رهبری او را به چالش بکشند. آندره‌آ جنکینز، از قانونگذاران محافظه‌کار هوادار بریگزیت در توئیتی نوشت: اخبار فوق‌العاده. احسنت به دیوید دیوس برای داشتن اراده و شجاعت برای استعفا.   

کمتر از ۹ ماه تا زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ باقی مانده است و اتحادیه اروپا به بریتانیا نسبت به تمام شدن زمان برای امضای یک قرارداد خروج هشدار داده است. جمعه گذشته دیویس و مابقی کابینه متمرد ترزا می نهایتا روی طرحی برای آینده روابط تجاری با اتحادیه اروپا توافق کردند. برخی از قانونگذاران هوادار بریگزیت شدیدا از این پیشنهادات ناراضی هستند و تاکید دارند چنین اقداماتی کشورشان را به اتحادیه اروپا وابسته می‌کند و نمی‌گذارد تا آنها توافق‌های تجاری جدیدی با سایر کشورهای جهان منعقد کنند.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی