برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۷

شمار قربانیان ۷ سال جنگ سوریه از مرز ۳۵۰ هزار کشته گذشت

قربانیان جنگ سوریه

براساس جدیدترین آمار "دیده‌بان حقوق بشر سوریه"، شمار کشته‌های هفت سال جنگ در سوریه به بیش از ۳۵۰ هزار تن رسیده است.

 

 

به گزارش کیمیانیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این گروه که نهادی غیر دولتی مستقر در انگلیس است با استناد به آمارهای جدید خود اعلام کرد، شمار قربانیان جنگ سوریه از ۱۵ مارس ۲۰۱۱ تاکنون به دست کم ۳۵۳ هزار و ۳۹۵ کشته رسیده است.

در آمار تفکیکی این نهاد فعال در زمینه حقوق بشر آمده است که در میان قربانیان جنگ سوریه دست‌کم 106 هزار و 390 غیرنظامی به چشم می‌خورند که 19 هزار و 811 تن از آنها کودک و 12 هزار و 500 تن زن هستند.

بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه در میان قربانیان غیرنظامی این جنگ خانمان سوز نیز نزدیک به 122 هزار کشته مربوط به نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان هم‌پیمان با ارتش این کشور است که از ملیت‌های مختلف هستند. در این بین 63 هزار و 820 نظامی سوری جان خود را از دست داده‌اند و 1630 عضو حزب الله لبنان نیز کشته شده‌اند و بقیه تلفات مربوط به دیگر شبه‌نظامیان همپیمان با ارتش سوریه در این جنگ است.

بنابر این گزارش، کشته‌های طرف مقابل یعنی شبه‌نظامیان مخالف دولت سوریه و نیروهای کرد نیز به بیش از 62 هزار تن می‌رسد که شامل شورشیان موسوم به "ارتش آزاد سوریه" و نیروهای "سوریه دموکراتیک" است که عمدتا از شبه‌نظامیان کرد تشکیل شده‌اند و در جنگ با داعش موفقیت‌های بزرگی را رقم زدند.

در میان گروه‌های تندرو به اصطلاح "جهادی" نیز جبهه فتح‌الشام یا همان النصره سابق و گروه تروریستی داعش 63 هزار و 360 کشته داشته‌اند که شامل اعضای رسمی این دو گروه و شبه‌نظامیان افراط‌گر هم‌پیمان با آنهاست.

این مرکز که آمار خود را از نهادهای رسمی و غیررسمی داخل سوریه و نیز نیروهای فعال خود در مناطق درگیر سوری کسب می‌کند، در آمار پیشین خود که 24 نوامبر منتشر شده بود شمار کشته‌های جنگ سوریه را 340 هزار تن اعلام کرده بود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که آمار منتشر شده تنها مربوط به مواردی است که توانسته آنها را به شکل مستقل ثبت کند و از صحت آن اطمینان دارد و هزاران مورد مرگ و میر در داخل زندان‌های دولتی و بازداشت‌گاه‌های شورشیان و نیز موارد بی‌شماری از مفقودین را شامل نمی‌شود که به آمار آنها دسترسی ندارد.

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی