برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۹

کشف کهن‌ترین موجود جهان در تالاب آق‌گل تلویحا رد شد

وضعیت کنونی تالاب گاوخونی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان اخبار منتشر شده مبنی بر کشف کهن‌ترین موجود جهان در تالاب آق گل را تلویحا رد کرد.

 

سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا،  با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر کشف کهن‌ترین موجود جهان در تالاب آق گل به علت بالا آمدن سطح آب تالاب، بیان کرد: وجود این موجود با ارزش در تالاب مسأله‌ای بسیار مهم است اما اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان به‌عنوان یک ارگان رسمی، کشف این موجود تاریخی را هنوز تأیید و یا تکذیب نکرده است.

وی با بیان اینکه پایش این مسأله باید به شکل ویژه‌ای صورت پذیرد، گفت: اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان به‌طور مستمر از تالاب‌های استان بازدید و سرکشی می‌کند اما باید توجه داشت تأیید کشف کهن‌ترین موجود دنیا نیازمند یک‌پایش اصولی و دقیق بوده که نیازمند مدت‌زمان خاص خودش بوده و نمی‌توان به‌راحتی از این مسأله عبور کرد.

عربی از اتمام قانون‌شکنی‌ها در تالاب آق گل خبر داد و عنوان کرد: اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان طی اخذ تعهدنامه و ارائه تذکر جدی به فرد قانون‌شکن، از ادامه روند کرایه دادن قایق‌های تفریحی در فصل تولیدمثل جانوران جلوگیری کرده و با تمامی واحدهای عرضه‌کننده قلیان در اطراف تالاب آق گل برخورد قانونی و جدی داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان با تأکید بر اینکه این اداره هیچ‌گاه مخالفتی با جذب گردشگر و رونق گردشگری در حوزه تالاب آق گل ندارد، بیان کرد: باید توجه داشت اقدامات گردشگری به شکل مطالعه صورت گیرد تا از بروز حوادث جبران نشدنی در محیط‌زیست جلوگیری شود چرا که کرایه قایق‌های تفریحی در این مدت‌زمانی کوتاه صدمات خاص خود را در رابطه با پرندگان مهاجر برجای گذاشته است.

وی اولویت مدیریت تالاب آق گل را مسأله حق آبه دانست و مطرح کرد: اراضی کشاورزی و چاه‌های غیرمجاز نیز از دیگر اولویت‌های مدیریتی مربوط به این تالاب هستند.

عربی در رابطه با تمهیدات صورت گرفته در زمینه مدیریت و نظارت دقیق‌تر بر تالاب آق گل، اظهار کرد: به‌تازگی پیشنهادی مبنی بر معرفی این تالاب به‌عنوان یک تالاب حفاظت‌شده به تهران ارسال‌شده است؛ در صورت تأیید این پیشنهاد، پاسگاه و نیروهایی ویژه برای محافظت و نظارت از این موهبت الهی درنظر گرفته می‌شود.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی