برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

آخرین اخبار از بارندگی‌ها در هرمزگان/ طغیان رودخانه‌های مسیر جاده میناب- سیریک ‌

باران

به دلیل ورود سامانه بارشی به استان هرمزگان و احتمال وقوع سیل ‌برخی از مراکز آموزشی امروز یکشنبه تعطیل اعلام شد.

 

 

شهروندان از تردد در محورهای جغین و زیارتعلی خودداری کنند

فرماندار رودان گفت: با توجه به‌شدت بارش باران و احتمال مسدود شدن مسیرها و طغیان رودخانه‌ها در محورهای بخش جغین و رودخانه شهروندان از تردد در این مسیرها خودداری کنند.

مصطفی غلامپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هم‌اکنون شدت بارش باران در شهرستان رودان قابل‌توجه است و به‌منظور جلوگیری از خسارات احتمالی و صدمات جانی، شهروندان از تردد در این محورها خودداری کنند.

وی تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران در شهرستان رودان در حالت آماده‌باش قرار دارند و بخشداران و دهیاران نیز در مناطق خود در حال فعالیت بازگشایی مسیرها و خدمات‌دهی هستند.

فرماندار رودان خاطرنشان کرد: با توجه به طغیان رودخانه‌ها از شهروندان درخواست داریم که از حضور در حاشیه رودخانه‌ها و مناطق حادثه خیر خودداری کنند.

غلامپور با اشاره به مسدود شدن راه ارتباطی ١٢ روستا در بخش رودخانه افزود: مسیرهای که مسدود شده است با فوریت و توسط نیروهای راهداری برقرار می‌شود و در برخی از محورها نیز مسیرهای جایگزین تعیین شده است.

در حوزه روستایی و راهداری آسیب‌های جدی داشته‌ایم

فرماندار جاسک با بیان اینکه ارتباط ما از شرق با چابهار و کنارک و از غرب با سیریک و میناب و همچنین با مرکز استان قطع است، گفت: در حوزه روستایی و راهداری آسیب‌های جدی داشته‌ایم.

محمد رادمهر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ارتباط ما از شرق با چابهار و کنارک و از غرب با سیریک و میناب و همچنین با مرکز استان قطع است.

وی با تأکید بر اینکه رودخانه‌های مسیر جاده میناب- سیریک طغیان کرده است، افزود: متأسفانه آسیب‌های جدی به زیرساخت‌های راهداری و روستایی شهرستان جاسک وارد شده که در حال برآورد خسارت‌ها هستیم.

فرماندار جاسک با اشاره به اینکه در برخی روستاها آب‌گرفتگی شدید بوده است، تصریح کرد: وضعیت منازل و محلات خوب است و مردم مجبور به تخلیه و جابجایی نشده‌اند اما در حوزه روستایی و راهداری آسیب‌های جدی داشته‌ایم.

آخرین وضعیت شهر بندرعباس در صبح امروز

مدیر بحران و پدافند غیر عامل شهرداری بندرعباس گفت: در بارندگی بامداد گذشته و صبح امروز ۱۲ منزل دچار آبگرفتگی جزئی شدند.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حیدری پوری با اشاره به آخرین وضعیت شهر بندرعباس تا ساعت ۹ صبح امروز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه، اظهار کرد: با وجود بارندگی‌های شدید در شب گذشته و صبح امروز خوشبختانه خسارت جانی و همچنین خسارت مالی قابل توجهی نداشته ایم.

وی افزود: تنها در چند نقطه از شهر که پیش‌بینی آن صورت گرفته بود، تعدادی منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شده بود.

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: این منازل که پیش از وقوع باران هشدارها و تذکرات لازم به ساکنین آنها داده شده بود، دچار آب گرفتگی جزئی شده و اکنون با تلاش نیروهای شهرداری وضعیت آنها سامان بخشی شده است.

حیدری‌پوری با اشاره به آبگرفتگی در برخی معابر شهر بیان کرد: آبگرفتگی معابر با وجود بارش باران شدید دور از انتظار نیست، اما در حال حاضر اغلب معابر اصلی و فرعی شهر مشکل خاصی برای ترددها ندارند و تنها در برخی بخش‌ها شاهد آبگرفتگی هستیم.

وی بیان کرد: از شهروندان انتظار داریم با صبر و شکیبایی نیروهای شهرداری را در خدمات‌رسانی هر چه بهتر همراهی کرده و هشدارها را جدی بگیرند.

مردم روستای کوشک در مساجد پناه گرفته‌اند

شهردار بندرخمیر با بیان اینکه مسیرها به سمت بندرخمیر باز و همه‌چیز تحت کنترل است، گفت: آسیب‌دیدگی در روستاهای کوچک اطراف بندرخمیر بیشتر بوده به‌طوری‌که در روستای کوشک مردم منازل خود را تخلیه و در مساجد پناه گرفته‌اند.

جواد محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت در بندرخمیر خوب است و فعلاً مشکل خاصی نداریم، مشکلاتی که شب گذشته ایجاد شده بود رفع شده، مسیرها باز است و همه‌چیز تحت کنترل است.

وی افزود: خوشبختانه خرابی زیادی نداشتیم، در برخی جاها بریدگی خورها را داشتیم که شب گذشته با ماشین‌آلات شهرداری ترمیم شدند و مسیر آب‌ها هدایت شده و تحت کنترل است.

شهردار بندرخمیر تصریح کرد: در حال حاضر قطعی آب و برق نیز نداریم، یکی از دلایل اینکه وضعیت تحت کنترل قرار گرفت این بود که بارندگی به‌صورت مقطع بود و اگر به‌صورت مداوم می‌بارید مشکلات ما بیشتر می‌شد.

محمودی اضافه کرد: شب گذشته به‌محض اینکه خورها پر می‌شد بارندگی قطع و فرصت برای تخلیه آب‌ها ایجاد می‌شد.

وی با بیان اینکه هنوز بارش‌ها ادامه دارد و برآوردی از خسارت‌های وارده به زیرساخت‌ها نداریم، عنوان کرد: خبرها حاکی از آن است که آسیب‌دیدگی در روستاها بیشتر بوده، روستاهای کوچک اطراف بندرخمیر مانند چاه دراز و کوشک وضعیت مناسبی نداشته‌اند، به‌طوری‌که در روستای کوشک مردم منازل خود را تخلیه و در مساجد پناه گرفته‌اند.

درگیری برخی درگوری‌های هرمزگان با گل و لای منازل

رئیس شورای اسلامی روستای درگور از تلاش‌ها برای خارج کردن گل و لای از چند منزل مسکونی و معابر این روستا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی کوهرو افزود: در پی بارش شب گذشته خساراتی به درگور وارد شد و چند منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شد.

به گفته وی در پی طغیان مسیل ها علاوه بر مسدودی چند ساعته محور اصلی کهورستان به بندرعباس ترافیک سنگین ایجاد شد.

کوهرو تصریح کرد: در حال حاضر نیز نیازمند دستگاه‌هایی برای لایروبی کوچه‌های محله هستیم که امیدواریم با تلاش مسئولان انجام شود.

وی در پایان گفت: شب گذشته با حضور تیم مردمی و گروه‌های بسیجی مدیریت روان آب‌ها انجام شد اما همچنان نیازمند کمک بیشتر هستیم.

توقف سفرهای دریایی بنادر مسافری هرمزگان

رئیس اداره بنادر و دریانوردی قشم گفت: دریاروی قایق‌های تفریحی در اسکله‌های کندالو و شیب دراز برای سفر به جزیره هنگام تا پایان امروز (یکشنبه ۲۵ فروردین) ممنوع است.

به گزارش ایسنا، علی اشتری با علام این خبر تصریح کرد: در حال حاضر، بنادر لافت و پل در حال ارائه خدمات به هموطنان عزیز برای سفر در مسیر دریایی بین سرزمین اصلی و جزیره قشم با استفاده از شناورهای لندینگ کرافت است.

وی اظهار کرد: با توجه به اخطاریه هواشناسی مبنی بر تداوم بارندگی و همچنین وزش بادهای تند غربی در محدوده دریایی قشم، فعلاً تردد شناورها در بندر شهید ذاکری به مقصد بندر شهید حقانی و بندرگاه هرمز، متوقف شده است.

اشتری خاطرنشان کرد: تا رسیدن به شرایط مناسب جوی برای بازگشایی مجدد این بندر، پایش دریا نیز توسط شناور ناجی، ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئولی در پایان گفت: در مورد فعالیت شناورهای تفریحی و گردشگری نیز به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی، دریاروی قایق‌های تفریحی در اسکله‌های کندالو و شیب دراز برای سفر به جزیره هنگام تا پایان امروز (یکشنبه ۲۵ فروردین) ممنوع است.

مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه اول شهرستان بندرعباس، یکشنبه تعطیل است

مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه اول شهرستان بندرعباس به علت بارندگی در روز یکشنبه تعطیل اعلام شد.

به گزارش ایسنا، مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه اول شهرستان بندرعباس به علت بارندگی در روز یکشنبه ۲۵ فروردین تعطیل اعلام شد.

همچنین مدارس تمامی مقاطع تحصیلی در شهرستان‌های میناب، سیریک، جاسک، بشاگرد و رودان به دلیل بارش شدید باران تعطیل خواهند بود.

در غرب استان نیز به جز تمامی مدارس شهرستان بندرخمیر، مدارس سایر شهرستان‌ها باز است.

بنا بر اعلام ستاد مدیریت بحران استانداری هرمزگان، وضعیت تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس متوسطه دوم در شهرستان بندرعباس متعاقباً اعلام خواهد شد.

کلاس‌های آموزشی دانشگاه آزاد در بندرعباس، شرق و غرب هرمزگان تعطیل شد

امروز یکشنبه تمامی کلاس‌های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در بندرعباس، شرق و غرب هرمزگان تعطیل شد.

به گزارش ایسنا، برابر اعلام ستاد بحران استان به دلیل ورود سامانه بارشی و احتمال وقوع سیل، کلیه کلاس‌های صبح و بعد ازظهر یک شنبه ۲۵ فروردین شهرستان‌های بندرعباس، جاسک، میناب، رودان و سیریک، بندر خمیر، قشم، جناح و بستک تعطیل است.

لازم به ذکر است؛ بخش اداری این دانشگاه در سراسر استان هرمزگان دایر است.

برنامه‌ای برای تخلیه هیچ کدام از محلات شهر اعلام نشده است

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس گفت: تاکنون هیچ برنامه‌ای از سوی مسئولین ستاد مدیریت بحران شهرستان و استان مبنی بر تخلیه اضطراری محلات و بخش‌های مختلف شهر اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، حمید حیدری پوری در این ارتباط اظهار کرد: متأسفانه شاهد بازنشر برخی شایعات در شهر مبنی بر تخلیه بخش‌هایی مانند شهرک پیامبر اعظم هستیم که این اخبار صحت ندارد.

وی افزود: از شهروندان توقع داریم اطلاعیه‌ها، اخبار و پیام‌های رسمی ستادهای مدیریت بحران شهر، شهرستان و استان را در ارتباط با بارندگی دنبال کرده و نسبت به پیام‌های بی اساس توجهی نداشته باشند.

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس گفت: تاکنون هیچ برنامه و دستوری مبنی بر تخلیه هیچکدام از محلات و مناطق شهر از سوی مسئولان شهرستان و استان اعلام نشده است.

حیدری پوری بیان کرد: تا ساعت ۲۳ به جز چند مورد آب‌گرفتگی معابر مورد خاص دیگری در شهر گزارش نشده است.

وی در عین حال تاکید کرد: شهرداری بندرعباس اقدامات پیشگیرانه لازم در ارتباط با بارندگی‌های شدید پیش‌بینی شده را انجام داده و در حال حاضر تعداد قابل توجهی از نیروهای کارگری و مدیریتی و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات لازم در حال رفع مشکلات بوده و یا در حالت آماده باش است.

جمع‌آوری معتادان و ‎کارتن خواب‌های بندرعباس از حاشیه مسیل‌ها

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس گفت: کارتن خواب‌ها معتادین متجاهر که در سطح شهر بندرعباس به خصوص حواشی خورها، کانال‌ها و زیر پل‌ها و … شهر ساکن بودند؛ جمع‌آوری شدند.

به گزارش ایسنا، اسماعیل موحدی نژاد در این خصوص ابراز کرد: با همت کارکنان شهرداری بندرعباس کارتن خواب‌ها و معتادین متجاهری که در سطح شهر بندرعباس به خصوص حواشی خورها، کانال‌ها و زیر پل‌ها و … ساکن بودند، جمع آوری شدند.

وی افزود: با توجه به پیش بینی‌های صورت گرفته در خصوص بارندگی‌های شدید طی روزهای آتی، نسبت به جمع آوری افراد کارتن خواب و بی خانمان که در نقاط پر خطر و معرض سیل قرار داشتند، جمع آوری شدند.

موحدی نژاد افزود: این طرح در جهت حفظ جان این افراد با توجه به پیش بینی وقوع سیلاب، در اطراف مسیل‌ها، خورها، کانال‌ها و زیر پل‌ها و … صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح ۳۵ نفر از معتادین متجاهر جمع آوری شدند و در سامان سرای شهرداری بندرعباس اسکان داده شدند و بالغ بر ۸۰ نفر دیگر نیز که اماکنی را برای سکونت داشتند نیز به بیرون از حاشیه این مسیل ها هدایت شدند.

این مقام مسئول عنوان کرد: کلیه تجهیزات و نیروهای لازم برای مدیریت هرچه بهتر بارندگی‌های شنبه و یکشنبه که تاکید شده از شدت قابل توجهی برخوردار خواهد بود، در بندرعباس در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.

وی ادامه داد: علاوه بر نیروی انسانی، کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات ویژه مدیریت این شرایط نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند.

موحدی نژاد در پایان از شهروندان درخواست کرد چنانچه کارتن خواب و یا بی خانمانی را در سطح شهر بندرعباس به خصوص نقاط حادثه خیز مشاهده کردند با سامانه ۱۳۷ تماس بگیرند.

قطعی ارتباط بین جاسک با شهرستان‌های سیریک و میناب

فرماندار شهرستان جاسک شب گذشته از قطعی ارتباط بین این شهرستان با شهرستان‌های سیریک و میناب خبر داد.

رادمهر در گفت و گو با ایسنا، افزود: به علت بارندگی آب‌نماه روستای گروک و گنگان، رودخانه جاری شده و در حال حاضر ارتباط با میناب و سیریک قطع شده است.

وی با بیان اینکه تدابیر لازم جهت بازگشایی در حال انجام است و راهداران و پلیس راه در محل مستقر هستند،، تصریح کرد: شهروندان نیز از تردد در این مسیر خودداری کرده و به توصیه‌های ایمنی نیز توجه کنند.

فرماندار شهرستان جاسک اضافه کرد: تعدادی از روستاهای غرب جاسک به علت رعد و برق، پست کوه مبارک از مدار خارج و برق تعداد ۳۰ روستا قطع است.

رادمهر با اشاره به اینکه کارشناسان برق منطقه‌ای و شرکت توزیع برق در تلاش برای به مدار آوردن پست مربوطه هستند، خاطرنشان کرد: همچنین یک باب مغازه در پی صاعقه دچار حریق شد که نیروهای امدادی ان را مهار کردند.

به مدار آمدن مجدد پست کوه مبارک شهرستان جاسک

فرماندار شهرستان جاسک از به مدار آمدن مجدد پست کوه مبارک و اتاصل مجدد برق اکثر روستاهای این شهرستان خبر داد.

رادمهر در گفت و گو با ایسنا، افزود: تعدادی از روستاهای غرب جاسک به علت رعد و برق، پست کوه مبارک از مدار خارج و برق تعداد ۳۰ روستا قطع شده بود که با تلاش کارشناسان برق منطقه‌ای و شرکت توزیع برق بار دیگر این پست به مدار برگشت و تنها دو روستا دیگر دچار قطعی برق هستند که در تلاش برای رفع این مشکل هستیم.

رادمهر در پایان از طغیان آبنما طغیان رودخانه کوئیک در شهرستان جاسک خبر داد.

محور بندرخمیر بازگشایی شد / مسدود شدن محور جاسک به میناب

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان گفت: محور بندرخمیر به سمت بندرعباس حدفاصل کارخانه سیمان بازگشایی شد.

به گزارش ایسنا، داریوش باقرجوان اظهار کرد: عمده مشکل راهداری آب نماها هستند که بعضی از آب نماها در حالت اشباح قرار دارند. محور جاسک به سیریک کلومتر ۵۰ و ۵۵ به دلیل طغیان رودخانه‌های کنگان و گروک مسدود است.

وی عنوان کرد: راهداران شهرستان جاسک در تلاش برای کاهش سطح آب و برقراری مجدد این مسیر هستند که امیدواریم این ارتباط به حالت عادی برگردد.

باقرجوان خاطرنشان کرد: در برخی از مسیرها هم روان آب‌ها تا سطح پل‌ها بالا آمده اند که دلیل این مشکل انسداد دهانه پل‌ها است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان افزود: محور بندرخمیر حدفاصل کارخانه سیمان هم مشکل انسداد جاده برطرف شده است و تردد خودروها با احتیاط در حال انجام است.

تاکنون گزارش خسارت و حادثه نداریم

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس گفت: با توجه به شدیدتر شدن بارندگی در شهر، به شهروندان توصیه می‌شود از ترددهای غیرضروری در شهر خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حیدری پوری ضمن اعلام آخرین وضعیت شهر تا ساعت ۲۲ شنبه ۲۴ فروردین‌ماه، اظهار کرد: با توجه به شروع بارش شدید باران و پیش بینی‌های صورت گرفته در خصوص افزایش شدت آن و همچنین افزایش سرعت باد طی شنبه شب و روز یکشنبه، به شهروندان توصیه می‌شود از ترددهای غیر ضروری در شهر خودداری کنند.

وی افزود: تا ساعت ۲۲ امشب، هیچ گونه اتفاق و رخ داد خاصی در سطح شهر گزارش نشده و اوضاع نسبتاً عادی گزارش شده، در عین حال کلیه نیروهای کارگری و ماشین‌آلات در حالت آماده به کار هستند.

این مقام مسئول بیان کرد: شهروندان حتماً تمامی نکات ایمنی را در نظر بگیرند و با توجه به پاکسازی کانال‌های آبرو در سطح شهر از انداختن زباله در این مسیرها جداً خودداری کنند.

مدیر بحران و پدافند غیر عامل شهرداری بندرعباس گفت: همچنین به شهروندان توصیه می‌گردد در صورت لزوم برای تردد در شهر، نکات ایمنی را رعایت کنند و از توقف در حاشیه مسیل‌ها خودداری کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: از خانواده‌هایی که منازل آنها در حاشیه مسیل‌ها واقع شده نیز تقاضا داریم هشدارهای ایمنی را جدی بگیرند و موارد ایمنی را رعایت کنند.

وی ابراز کرد: در صورت لزوم به اسکان اضطراری، هماهنگی لازم برای استفاده از ۲۸ سالن ورزشی صورت گرفته است.

حیدری‌پوری اضافه کرد: پایش لحظه‌ای نقاط مختلف شهر بندرعباس با استفاده از ۶۶ دوربین در حال انجام بوده و چنانچه گزارشی مبنی بر بروز مشکل یا حادثه را داشته باشیم، نیروهای امدادرسان شهرداری بندرعباس اقدامات لازم را در اسرع وقت صورت می‌دهند.

وی اظهار کرد: کلیه تجهیزات و نیروهای لازم برای مدیریت هرچه بهتر بارندگی‌های شنبه و یکشنبه که تاکید شده از شدت قابل توجهی برخوردار است، در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.

وی در پایان با تشکر از تمامی ارگان‌ها و نیروهای مردمی که در این امر یاری رسان شهروندان هستند، بیان کرد: امیدواریم با تمهیدات صورت گرفته با کمترین مخاطرات در بارندگی‌های اخیر روبه رو باشیم.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی