برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

آب شرب ۷۹۳ روستای سیل زده لرستان وصل شد

سیلاب در شهر معمولان

داستان دنباله‌دار سیل در لرستان هم‌چنان ادامه دارد. آن از تخریب‌هایی که هیچ کسی تاکنون مثل آن را به یاد نداشت، آن از قفل شدن شهرهایی مثل پلدختر و معمولان با گل و لای که بیشتر شبیه فیلم‌های ترسناک و غیرقابل باور است. اما در این میان فقط گرفتن دست یکدیگر زیباترین صحنه‌ای است که تا پاک‌سازی زندگی مردم این مناطق از گل و لای و بازگشت زندگی عادی ادامه خواهد داشت.

 

سیلاب ضربه مهلکی بر اقتصاد کشاورزی معمولان و پلدختر وارد ساخته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان گفت: سیلاب اخیر، ضربه مهلکی بر پیکر اقتصاد کشاورزی معمولان و پلدختر وارد ساخته است.

به گزارش ایسنا، رضا میرزایی اظهار کرد: سیلاب ۶ و ۱۲ فروردین ماه امسال، علاوه بر ضرر و زیان فراوان به زیرساخت‎های شهری و روستایی پلدختر، اماکن تجاری، مسکونی و خودروهای مردم شهرستان وارد نموده است، بلکه ضربه مهلکی بر پیکر اقتصاد کشاورزی این شهرستان وارد ساخته که غیر قابل جبران است.

وی با بیان این‌که شغل اکثریت مردم پل‌دختر و معمولان کشاورزی است، گفت: بیش از ۹۰ درصد از موتور تلمبه ها و ایستگاه های پمپاژ مسیر رودخانه محو شده و مزارع و باغات و زمین‎های آبی آن ها نیز تخریب شدند.

میرزایی عنوان کرد: برای بیشتر کشاورزان سیل زده زمینی باقی نمانده و اراضی یا به طور کامل تخریب شدند و یا قابلیت کشت را از دست دادند و اکنون مردم درآمدی ندارند.

فعالیت ۱۰۰ گروه جهادی طلاب در مناطق سیل‌زده لرستان

مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان گفت: تاکنون ۱۰۰ گروه جهادی متشکل از هزار طلبه به شهرهای سیل‌زده پلدختر و معمولان و ۱۴ روستای آسیب‌دیده این شهرستان‌ها اعزام شدند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حجت‌الاسلام سعید مهدوی‌امین در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در استان شاهد حضور مستمر روحانیان شبکه تبلیغ از سراسر کشور هستیم که این موضوع باعث شده بیش از پیش حضور روحانیان در کنار مردم احساس و روحیه انقلابی در اقشار مختلف جامعه خصوصاً مردم مناطق آسیب‌دیده، تقویت شود.

وی افزود: با توجه به حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان در شهرهای سیل‌زده لرستان، اعزام گروه‌های جهادی طلاب از ادارات تبلیغات اسلامی استان لرستان به مناطق سیل‌زده در دستور کار قرار گرفت و با جدیت توسط اداره‌کل تبلیغات اسلامی لرستان در حال پیگیری است.

مهدوی در ادامه با اشاره به حضور انقلابی نیروهای جهادی و خصوصاً طلاب در مناطق آسیب‌دیده، ادامه داد: از همان ساعات اولیه وقوع سیل، روحانیان و نیروهای تبلیغات اسلامی لرستان در مناطق سیل‌زده سراسر استان حضور پیدا کردند و با تمام توان به امدادرسانی به آسیب‌دیدگان پرداختند که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تاکنون صد گروه جهادی متشکل‌از هزار طلبه در مناطق شهرهای سیل‌زده پلدختر و معمولان و ۱۴ روستای آسیب‌دیده این شهرستان‌ها جهت امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده اعزام شدند.

وی تصریح کرد: با توجه به حجم آسیب‌ها، برنامه‌ریزی‌های لازم برای اعزام ۳۰۰ گروه جهادی دیگر در قالب سه هزار طلبه تا پایان شهریورماه امسال انجام شد که امیدواریم این امر در راستای امیدبخشی به مردم و تسکین آلام مردم سیل‌زده استان مؤثر باشد و با امدادرسانی لازم بتوانیم بخشی از مشکلات مردم آسیب‌دیده را رفع کنیم.

آب شرب ۷۹۳ روستای سیل زده لرستان وصل شد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از وصل شدن آب شرب ۷۹۳ روستای سیل زده استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهندس علیرضا کاکاوند گفت: در سیل اخیر لرستان ۷۹۶ روستای استان با قطع آب، شکستگی شبکه و از تخریب تاسیسات و ایستگاه همراه بوده که با تلاش های انجام شده در حال حاضر تنها ۳ روستا در شهرهای پلدختر و دلفان با مشکل قطع آب همراه هستند.

وی تصریح کرد: نبود راه دسترسی و قطع برق دلیل اصلی بروز مشکلات در این روستاه بوده که با اقدامات انجام شده تاکنون چهار دستگاه دیزل ژنراتور برای برق رسانی به شبکه و تاسیسات آبرسانی بکارگیری شده است.

این مسئول اضافه کرد: در سیل بهار امسال ۳۰۸.۵ کیلومتر خط انتقال و ۱۱۶ ایستگاه در استان آسیب جدی دیده که از این تعداد ۲۳۰ کیلومتر خط انتقال و ۸۶ ایستگاه مربوط به سیل اخیر بوده است.

کاکاوند افزود: شرکت آبفار لرستان با بکارگیری ۳۷ اکیپ عملیاتی و آبرسانی با ۳۰ تانکر سیار توانسته است ضمن وصل کردن آب این روستاها، نیازهای ضروری روستا نشینان را در خصوص آب رسانی تامین کنند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این مهم تاکنون بیش از ۶۰ کامیون آب بسته بندی به روستاها و مناطق سیل‌زده ارسال شده است.

ارسال بیش از یک میلیارد کالای غیرنقدی به مناطق سیل‌زده

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از ارسال بیش از یک میلیارد تومان کالای غیر نقدی توسط فعالان اقتصادی استان به مناطق سیل‌زده خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا صفی‌خانی بیان کرد: تاکنون توسط واحدهای صنعتی، معدنی، تولیدی، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی بیش از یک میلیارد و ۳۱ میلیون تومان کالای غیرنقدی برای سیل‌زدگان لرستانی جمع‌آوری و به مناطق آسیب‌دیده ارسال شده است.

وی ادامه داد: این کالاها شامل چکمه، بیل، فرغون، مواد لبنی همچون شیر، پنیر، ماست و دوغ، ۳ هزار تن سنگ لاشه، آب‌معدنی، هزار پک جیره دو روزه غذایی و بهداشتی، موکت و فرش هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: هم‌چنین توسط برخی از واحدهای تولیدی لرستان آشپزخانه‌هایی در مناطق سیل‌زده دایر شده و روزانه تعداد قابل‌توجهی غذا تهیه و در میان سیل‌زدگان توزیع می‌شود.

صفی‌خانی عنوان کرد: از دیگر کالاهای ارسالی به مناطق سیل‌زده می‌توان به آرد، نان، مواد لبنی، گونی خالی، مواد غذایی و بهداشتی، کنسرو، پوشاک و کفش، خرما، روغن و غیره اشاره کرد.

وی گفت: هم‌چنین کمک‌های لجستیکی این سازمان و فعالان اقتصادی لرستان به تعداد بیش از ۳۲ دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین همچون لودر، بولدوزر، کمپرسی، جرثقیل و بیل مکانیکی از قبل از شروع سیل در اختیار ستاد بحران استان قرار گرفتند که اکنون نیز در حال کمک‌رسانی به سیل‌زدگان هستند.

این مسئول اظهار کرد: هم‌چنین همکاران سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان روزانه به‌صورت مستمر و میدانی از مناطق سیل‌زده بازدید به عمل آورده و علاوه بر این‌که نظارت لازم را بر واحدهای صنفی دارند کالاهای موردنیاز سیل‌زدگان را شناسایی و نسبت به جمع‌آوری و ارسال آن‌ها اقدام می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده به صورت مستمر، فعالان اقتصادی استان در حال کمک‌رسانی به مردم مناطق سیل‌زده هستند و این کمک‌ها نیز با برنامه‌ریزی لازم و بر اساس نیاز سیل‌زدگان در اسرع وقت در اختیار اقشار و مناطق آسیب‌دیده قرار می‌گیرد.

صفی‌خانی در ادامه با اشاره به لزوم افزایش مشارکت مردمی در راستای کمک‌رسانی به مناطق سیل زده افزود: مطمئنا یکی از مهم‌ترین راهکارهای تسریع در روند کمک‌رسانی پایدار به سیل‌زدگان افزایش مشارکت اجتماعی و مردمی بوده که در این راستا تاکنون فعالان اقتصادی و تولیدی از تمام ظرفیت خود در جهت تحقق این امر استفاده کرده‌اند.

معاون استاندار:
به خاطر خوزستان فکری برای لرستان شود

معاون استاندار لرستان گفت: به خاطر خوزستان هم که شده فکری برای لرستان شود.

به گزارش ایسنا، احمد مرادپور در دیدار با نمایندگان فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بانوان در امدادرسانی و کمک به حوادث سیل اخیر نقش پررنگی داشتند.

وی با بیان اینکه در لرستان سیل را داشتیم، افزود: طی سیل اخیر دبی رودخانه کشکان به 5600 مترمکعب بر ثانیه رسید و خوشبختانه با پیش ‎ بینی ‎ هایی که از قبل شده بود تلفات جانی نداشتیم.

مرادپور خاطرنشان کرد: خروجی آب ‎ های استان از سمت شهرستان پلدختر است و بیشترین آبگرفتگی را در این منطقه داشتیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه 816 روستا تحت تاثیر سیل قرار گرفتند، ادامه داد: هم اکنون نیز راه ارتباطی 166 روستا برقرار نشده و مسیرهای ایجادی نیز موقت بوده که برای امدادرسانی ایجاد شده ‎ اند.

وی بیان کرد: دولت، نظامیان و مردم به خوبی پای کار بوده ‎ اند و با این تفادوت که دولت مطلقا هیچ گونه تبلیغی نداشته در صورتی که مدیریت کلی را به عهده داشته است.

مرادپور با بیان اینکه استاندار ساعات زیادی را در شبانه ‎ روز به بازدید میدانی از مناطق سیل ‎ زده می ‎ پردازد، گفت: همگی کاملا درگیر بودیم اما تبلیغ صفر بود.

معاون استاندار لرستان با اشاره به قطعی راه ‎ های ارتباطی در جریان این سیل تصریح کرد: وزارت راه تقسیم کار کرده و در حال پیگیری این موضوع است.

وی خاطرنشان کرد: تنها بنیاد مسکن 80 کمپرسی به مناطق سیل زده آورده و شهرداری ‎ ها 200 دستگاه خودرد وارد کرده ‎ اند.

مرادپور با بیان اینکه میزان خسارات سیل اخیر 3.7 میلیارد تومان برآورد شده اما بیشتر از این مقدار است، گفت: 80 درصد لرستان کوهستانی بوده و با اندک بارانی سیلی به راه می ‎ افتد و سریعا زیرساخت ‎ ها را از بین می ‎ برد و خوزستان مورد تهدید قرار می ‎ گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان افزود: به خاطر خوزستان هم که شده باید فکری برای لرستان کرد.

وی میزان آب ورودی سایر استان ‎ ها به لرستان را 4 میلیارد مترکعب عنوان کرد و ادامه داد: همچنین 8 میلیارد مترمکعب تولید استان است که باید بین 5 تا 11 درصد از ورودی و 40 درصد آب ‎ های تولید داخل در اختیار خود استان قرار گیرد؛ این آمار برای استان حدود 5 میلیارد مترمکعب می ‎ شود و این در حالی است که ما کلا 200 میلیون مترمکعب سهم داریم.

مرادپور با اشاره به اینکه بحث آبخیزداری در لرستان حدود 27 سال بوده که تعطیل است، اضافه کرد: این دره ‎ ها باید با آبخیزداری و آبخوان ‎ داری در مقابل سیل ایمن شوند و از مسئولان درخواست داریم که استان را در مباحث آبخیزداری و تخصیص آب کمک کنند.

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه ساخت 10 سد در استان شروع شده که به لحاظ فنی نمی ‎ توان به آنها سد گفت به اسکان سیل ‎ زده ‎ ها اشاره کرد و افزود: هم اکنون 3600 خانه پلدختر غیرقابل استفاده هستند و چادر و کانکس نیز پاسخگو نیست.

وی خاطرنشان کرد: ساخت 10 تا 20 هزار خانه کار امروز و فردا نیست.

مدیرکل آموزش‌وپرورش تهران خبر داد:

اعزام ۳۰۰ مشاور آموزشی به لرستان/ پوشش ۱۰۰ دانش‌آموز استثنایی لرستانی

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران از اعزام ۳۰۰ مشاور آموزشی به لرستان خبر داد و گفت: 100 دانش‌آموز استثنایی لرستانی توسط آموزش‌وپرورش تهران تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایسنا، هیئت اعزامی آموزش‌وپرورش شهر تهران به سرپرستی عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران با مدیرکل و شورای معاونین استان لرستان در سالن جلسات خانه معلم خرم‌آباد دیدار کردند.

فولادوند در جلسه مدارس تخریبی در مناطق سیل‌زده لرستان اظهار کرد: چهار کارگروه جذب کمک‌های نقدی و غیر نقدی، خدمات بهداشتی، مشاوره‌ای و شاداب سازی و کارگروه آموزشی و پرورشی در آموزش‌وپرورش شهر تهران برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده لرستان فعال شده است.

وی ادامه داد: مأموریت اصلی این اداره کل به‌عنوان معین استان لرستان، تلاش برای به جریان انداختن روند آموزش و تحصیل دانش‌آموزان است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران افزود: کمک‌های آموزش‌وپرورش تهران به لرستان با اولویت همکاران فرهنگی به استان ارسال می‌شود؛ در مقطع ابتدایی و متوسطه کمک‌های لازم ارائه می‌شود اما در پایه 12 به‌صورت ویژه حمایت خواهد شد و در این راستا کارگروهی برای آماده‌سازی کنکور دانش آموزان تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه این جلسه در جهت هدفمند کردن کمک‌ها تشکیل شده است، گفت: همچنین 300 مشاور آموزشی از آموزش‌وپرورش شهر تهران و شهرستان‌های تهران و آموزش‌وپرورش استان البرز برای حضور در مناطق سیل‌زده لرستان اعلام آمادگی کرده‌اند که در گروه‌های 50 نفره به لرستان اعزام خواهند شد.

فولادوند همچنین از انتقال مصدومان فرهنگی این حادثه به بیمارستان شهید باهنر به‌صورت رایگان و با پوشش حداکثری دانش‌آموزان استثنایی شهرستان‌های سیل‌زده و تأمین داروی موردنیاز خبر داد و گفت: 100 دانش‌آموز استثنایی توسط آموزش‌وپرورش تهران تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وی بیان کرد: همچنین در حوزه پرورشی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران جُنگ‌های شادی، بازی‌های کودکانه و توزیع اسباب‌بازی در این مناطق اجرا می‌شود.

ادامه دارد...

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی