برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

شنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

تشریح دلایل تعطیلی بستنی‌فروشی‌های معروف در شیراز

پلمب

‌طی هفته‌های اخیر تعطیلی چندین واحد صنفی در شیراز که بعضی از آنها دارای سوابق طولانی در عرضه‌ی موادغذایی بوده و به برند بدل شده بود، منجر به انتشار شایعاتی شد.

 

‌به گزارش کیمیانیوز، در میان واحدهای صنفی تعطیل شده، پلمب شدن واحدهای بستنی‌فروشی معروف و فست‌فودهای شناخته شده در شیراز که مشتریان بی‌شماری طعم محصولات آنها را تجربه کرده بودند، خبرساز شده و شایعات مختلفی را خصوصا در فضای مجازی دامن زد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پنجشنبه ۱۸ مرداد در جمع خبرنگاران به تشریح وضعیت بازرسی از واحدهای صنفی و دلایل تعطیلی این واحدا پرداخت و گفت: از ابتدای سال 97 تا کنون حدود 80 هزار مورد بازدید بهداشتی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده است.

عبدالرسول همتی با بیان اینکه طی این بازدیدها تنها 417 مورد تخلف بهداشتی مشخص و پرونده این تخلفات به مراجع قضایی ارجاع شده است، تصریح کرد: از کل پرونده‌های ارجاع شده، 88 مورد به تعطیلی و پلمب واحد صنفی انجامیده است.

او با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته تعدادی از مراکز تهیه، توزیع و عرضه موادغذایی نظیر بستنی فروشی‌ها در شیراز پلمپ شد که از برندهای معروف و خوشنام این شهر به شمار می‌رفت، گفت: به صورت کلی واحدهایی که در جامعه برند می‌شود و مشتریان بیشتری دارد، وظیفه‌شان سنگین‌تر خواهد بود، لذا باید کیفیت مطلوب‌تری نیز داشته باشند.

همتی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی در مورد سلامت جامعه مسئول است و باید پاسخگو باشد، گفت: از تمام مراکز تهیه و توزیع موادغذایی توسط بازرسان بهداشت محیط دانشگاه به صورت مستمر نمونه گیری میکروبی انجام و پس از انجام نمونه گیری و در صورت نداشتن استانداردهای لازم با هماهنگی و دستور مقام قضایی تعطیل می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در حال حاضر کارشناسان بهداشت محیط و اکیپ‌های بهداشتی به بهترین تجهیزات روز مجهز هستند و می‌توانند به راحتی در محل، بسیاری از مواد غذایی را نمونه گیری و آزمایش کنند بی آنکه نیاز به ارسال نمونه به آزمایشگاه باشد.

وی در ادامه افزود: در این برنامه ضربتی که از سوی کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه در حال انجام است، رستوران‌ها، ساندویچی‌ها، فست فودها، بستنی فروشی‌ها و آبمیوه فروشی‌ها بازدید می‌شود، اگر تخلفی وجود داشته باشد، براساس قانون برخورد می‌کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه، گفت: تعطیلی یک مرکز به دلیل تخلف‌های بهداشتی، پس از چندین بار بازدید و ارایه اخطار به متصدی مرکز، با دستور مقام قضایی انجام می‌شود، بنابراین تمام فروشندگان موادغذایی که ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارند، اخطارهای بهداشتی را جدی بگیرند و برای رفع نقص مشکل‌های بهداشتی واحد خود تلاش کنند‌.

همتی، ضمن تشکر از همکاری و حمایت بی سابقه مقام قضایی در مسایل بهداشتی و سلامت مردم و نیز تلاش شبانه‌روزی کارشناسان و بازرسان بهداشتی، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی، ضمن احترام و در نظر گرفتن حقوق متصدیان و مدیران مراکز تهیه و توزیع موادغذایی، در راستای حفظ و ارتقای سلامت شهروندان، تلاش می کند‌.

ریس مرکز بهداشت شهدای انقلاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به اینکه در ۴ ماه گذشته ۵۰ واحد صنفی اغذیه  فروشی، آب میوه و بستنی فروشی و همچنین  رستوران به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی از این مرکز تذکر و یا با حکم غذایی پلمب شده‌اند، گفت: با توجه به اینکه تعدای از این واحدهای صنفی برای شهروندان نام آشنا بوده این حساسیت بر این تعداد واحد صنفی پلمب شده بیشتر شده است‌.

حمیدرضا قاسمپور ضمن تاکید بر اینکه بازرسی، تذکر و پلمب هر ماه با دستور قضایی برای واحدهایی که نسبت به رعایت موارد بهداشتی دقت ندارند انجام می‌شود، گفت: قانون برای تمام کشور یکی است و سلامت جامعه اولویت محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه مهمترین علت تعطیلی در اکثر واحدهای پلمب شده توجه نکردن به موارد بهداشتی و مثبت بودن نمونه گیری‌های میکروبی بوده است، گفت: ضرورت دارد شهروندان نسبت به بازرسی‌‌ها و اجرای حکم از سوی دستگاه قضایی اطمینان داشته باشند، زیرا هدف پیشگیری از بروز مشکل بهداشتی در جامعه و حفظ سلامت مردم است.

قاسمپور با تصریح اینکه بی‌توجهی واحدهای متخلف به اخطارهای کتبی و شفاهی و رفع نشدن نواقص اعلامی، منجر به پلمب واحدهای متخلف شده است؛ گفت: تمام واحدهای صنفی مشمول نظارت بهداشتی مورد بازرسی قرار خواهد گرفت.

او گفت: در چند ماه گذشته بیشترین موارد تعطیلی و دریافت تذکر برای واحدهای صنفی مربوط به فست فود و رستوران‌ها بوده است.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: با توجه به اینکه یک مورد از واحدهای صنفی پلمب شده نام آشنا تحت نظارت این مرکز بوده، این واحد به دلیل مثبت شدن نمونه‌های میکروبی و بی‌توجهی به اخطارها تعطیل شده است.

احمد رضازاده مهمترین عامل تعطیلی این واحد صنفی را شکایات مردمی از طریق سامانه 190 مطرح کرد و گفت: براساس قانون چنانچه یک واحد صنفی به رعایت موارد بهداشتی توجهی نداشته باشد و جواب نمونه گیری مثبت شود، با حکم قضایی برای مدتی پلمب می‌شود.

رییس مرکز بهداشت والفجر شیراز تصریح کرد که واحدهای متخلف تعطیل شده تا رفع کامل نواقص بهداشتی و تایید کارشناسان تعطیل خواهد بود، گفت: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در واحدهای صنفی‌، مراتب را به مراکز بهداشت ویا از طریق سامانه نظارتی 190 اعلام وگزارشات خود را اطلاع دهند.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی