برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

بهزیستی متولی اصلی پیشگیری از آسیب­های اجتماعی است

مدیرکل بهزیستی قم در برنامه افتتاحیه کارگاه کشوری تربیت مربی آموزش پیش از ازدواج بهزیستی را به عنوان متولی اصلی پیشگیری از آسیب­های اجتماعی از جمله طلاق معرفی کرد.

 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی قم، دکتر رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی قم در برنامه افتتاحیه کارگاه کشوری تربیت مربی آموزش پیش از ازدواج بیان کرد: ابعاد سلامت علاوه بر بعد جسمانی، ابعاد اجتماعی، روانی و معنوی و... را نیز شامل می­شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت سلامت علی الخصوص ابعاد اجتماعی و روانی آن که علاوه بر فرد بر جامعه نیز تأثیر می­گذارند و نیز با توجه به این امر که پیشگیری قطعاً بهتر از درمان است لذا پیشگیری از آسیب­های اجتماعی و روانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

سلیقه ادامه داد: در این راستا برنامه ششم توسعه که تأکید بر پیشگیری و کنترل آسیب­های اجتماعی دارد، بهزیستی را متولی اصلی این امر دانسته که با همکاری چند جانبه دستگاه­های ذیربط این وظیفه را انجام می­­دهد.

وی بیان کرد: از اقدامات بهزیستی می­توان به توسعه مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی و اورژانس­های اجتماعی اشاره کرد و مسلماً از اهدافی که این مراکز دنبال می­کنند مشاوره در خصوص ازدواج و طلاق می­باشد.

مدیرکل بهزیستی قم اظهار داشت: یک هزار و 606 مورد تماس با این مرکز گرفته شده است که افراد دارای مشکلات خانوادگی بوده اند که از خدمات مشاوره ای بهزیستی بهره مند شده اند.
وی افزود: 219 مورد تیم سیار اورژانس اجتماعی با حضور در محل خدمات ارائه کرده اند.

سلیقه با اشاره به اینکه دبیرخانه طلاق در بهزیستی قم مستقر است گفت: تیم مشاوره بهزیستی در دادگاه خانواده مستقر است از این رو کلیه طلاق های توافقی به این تیم ارجاع داده می شود و این تیم زوجین را به 10 مرکز مشاوره بهزیستی معرفی می کند، در چندین سال اخیر شاهد کاهش آمار طلاق در این استان به دلیل ارائه آموزش ها و مهارت های زندگی پیش از ازدواج و مشاوره بوده ایم.
وی افزود: 28 درصد از این طلاق ها با مشاوره هایی که صورت گرفته است به سازش منجر شده است ضمن اینکه طبق آمار تحلیلی با بررسی 20 هزار پرونده طلاق از سال 83 تا 93 بیشترین علت های طلاق؛ اعتیاد، عدم مسئولیت پذیری همسر، اختلالات شخصیتی، عدم بلوغ فکری و دخالت اطرافیان بوده است.

سلیقه ادامه داد: این بررسی نشان داد که در این 10 سال گذشته، ازدواج دارای شیب نزولی و طلاق شیب صعودی داشته است که یکی از مهمترین پیامدهای آن 4000 کودک طلاق می­باشد.

مدیرکل بهزیستی استان قم همچنین عنوان کرد: پدیده طلاق نیز از موضوعاتی است که به دنبال آن آسیب‌های اجتماعی برای زنان و کودکان این خانواده‌ها دارد.

سلیقه با بیان اینکه کاهش آمار طلاق مستلزم افزایش رشد فرهنگ و مراکز مشاوره است، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار بیشتر طلاق‌ها در ۵ سال نخست ازدواج صورت می‌گیرد که مسئولیت‌ناپذیری همسر، اعتیاد، نبود بلوغ فکری، دخالت اطرافیان و اختلالات شخصیتی مهم‌ترین عوامل محسوب می‌شوند.

وی در پایان اشاره کرد: در بحث کاهش نرخ طلاق، دوره‌های آموزشی قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان الزامی است لذا این کارگاه به منظور تربیت مربی­های آموزش پیش از ازدواج تشکیل شده و امید است که تأثیر بسزایی در مشاوره صحیح پیش از ازدواج و کاهش نرخ طلاق داشته باشد.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی