برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

پنجشنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۷

جولان دستفروشان دوره گرد در یاسوج

دست‌فروش

رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد ضمن هشدار در خصوص ایجاد سازه‌های موقت در سطح شهر یاسوج تصریح کرد: دستگاه‌های متولی از جمله شهرداری و سازمان نظام مهندسی در این زمینه ورود پیدا کنند چراکه شهر به محل جمعه بازار، کیوسک های مستقر در پیاده روها و خودروهای دوره گرد دستفروش تبدیل شده است و این مشکلات به شهرداری بر می گردد که باید اقدام جدی در این زمینه انجام شود.

 

 

سید نادر موسوی قوام آباد در گفت‌وگو با کیمیانیوز افزود: 30 اتحادیه در شهرستان بویراحمد وجود دارد و 8000 واحد صنفی در رسته‌های مختلف این شهرستان فعالیت می‌کنند. مهمترین مشکلات بازار شهرستان بویراحمد رکود، نبود واحدهای تولیدی پوشاک، لوازم خانگی و کیف و کفش، مالیات است.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: با توجه به رکود اقتصادی و شرایط خاص استان به حمایت اداره کل امور مالیاتی و پرداخت تسهیلات بانکی از سوی بانکها نیاز داریم.

وی با بیان اینکه شهر یاسوج دارای دو بازار استاندارد و غیر استاندارد است، ادامه داد: بانی بازار غیر استاندارد، شهرداری و بانی بازار استاندارد اتاق اصناف و صنعت و معدن هستند و رقابت بین این دوبازار وجود دارد.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد عنوان کرد: نظارت نکردن و امکان نداشتن بازرسی واحدهای صنفی غیراستاندارد از دیگر مشکلات بازار غیر استاندارد است. طی 10 ماهه امسال 3741 مورد بازرسی از واحدهای صنفی شهرستان صورت گرفت که 925 مورد تخلف واحدهای صنفی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند. تخلفات واحدهای صنفی در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 30درصد افزایش داشته است.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد گفت: بیشترین تخلفات مربوط به گرانفروشی و عدم درج قیمت بوده است که باتوجه به فصل تقاضا در رسته های مختلف صنفی متغیر است. اتاق اصناف شهرستان بویراحمد با 9 بازرس کار نظارت و بازرسی بازار این شهرستان را انجام می دهد.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات بزرگ در شهر یاسوج طرحی به نام ساماندهی وانت بارهای میوه فروش است که برای اولین بار در مرکز استان توسط مسئولان بنیاد گذاشته شده و این عمل و اقدام غیرقانونی است و حتی می توان گفت تجمیع بمب هایی(استفاده از سیستم ها و روش های غیراستاندارد برای گرم کردن خود) که زنگ خطری برای شهر و شهروندان است.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد اظهار کرد: میوه فروشی بصورت وانت دوره گرد کم فروشی، استفاده از ترازوهای غیراستاندارد، گرانفروشی و فرار مالیاتی را در پی دارد. همچنین بزرگترین آسیب را به واحدهای صنفی شناسنامه دار وارد می‌کند و واحدهای صنفی مجوز دار را به سمت و سوی چنین کارهایی وا می‌دارد.

موسوی قوام آباد با اشاره به فعالیت اتباع خارجی و بیگانه در منازل بصورت غیرقانونی بیان کرد: این افراد بصورت غیرقانونی مبادرت به ارائه خدمات می کنند که هیچ دستگاهی حاضر به برخورد با این موضوع نیست.

وی اضافه کرد: اعمال سقف صنفی و حریم صنفی در برخی از رسته های صنفی، متاسفانه طبق قانون حذف شده در حالی که نسبت به جمعیت در شهرستان بویراحمد، فعالیت صنوف اشباع شده است و این مساله باعث شده واحدهای صنفی در مدت محدودی فعالیت کنند و سپس ورشکسته و جمع آوری شوند و حتی اقدام به باطل کردن پروانه کسب کنند.

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی